Światowa Rada Kościołów w orędziu na Zesłanie Ducha Św.

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem ośmioro przewodniczących (prezydentów) Światowej Rady Kościołów (ŚRK) ogłosiło z okazji zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego wspólne orędzie, zatytułowane “Fale rozpaczy, języki ognia”. Jego tematem jest rozważanie potężnej obecności Boga w dzisiejszym świecie, szczególnie w warunkach panującej obecnie pandemii koronawirusa.

REKLAMA


Wychodząc od zawartego w Dziejach Apostolskich (2, 2-4) opisu zstąpienia Ducha Świętego na apostołów, autorzy dokumentu przypomnieli, że to właśnie wtedy narodził się Kościół. Towarzyszył temu “wielki szum”, a Kościół wyłonił się z chaosu “dzięki potężnemu i bez wątpienie przemieniającemu orędziu, które daje się odczuć we wszystkich kulturach i kontekstach” – podkreślono w przesłaniu ŚRK, dodając, że “tak jak to było w czasie tamtego pierwszego Zesłania, tak samo ma być dzisiaj”.

Nawiązując do zbliżającego się święta przypomniano, że w kwietniu br. wyspa Pentecoste [pochodząca z greki nazwa Zesłania Ducha Świętego w wielu językach – KAI], wchodząca w skład archipelagu i państwa Vanuatu na Pacyfiku, najbardziej ucierpiała wskutek niszczycielskiego cyklonu Harold, który z prędkością 265 km na godzinę uderzył w te ziemie. Wywołał gigantyczne fale przekraczające 6 metrów, powodując śmierć ludzi i wielkie straty materialne.

I właśnie ów kataklizm stał się punktem wyjścia do rozważań 8 prezydentów ŚRK nt. święta, które w tym roku wypada 31 maja. Przypomnieli, że Biblia opisuje zstąpienie Ducha Świętego “w formie równie potężnej i nadprzyrodzonej”. Pierwsi naśladowcy Jezusa, którzy wcześniej ukrywali się lękliwie, przeżyli wstrząs a następnie nabrali odwagi w obliczu potężnej obecności Boga, która pozwoliła im pokonać nawet przeszkody językowe i kulturalne, aby głosić zbawcze orędzie zmartwychwstania Jezusa” – podkreślili autorzy przesłania świątecznego.

Zwrócili uwagę, że dziś istnieje milcząca, niewidzialna i śmiercionośna siła przyrodnicza – “nowy koronawirus, który zaszachował cały świat, zasiał panikę i chaos, sprawił, że zachorowały miliony osób i zabił tysiące”. Pandemia spowodowała poważne straty w gospodarce, wstrząsnęła rodzinami i życiem wspólnotowym, rozbiła najbardziej przemyślane światowe i lokalne systemy sanitarne, wystawiła na próbę wytrzymałość i skuteczność rządów i wywołała głód – głosi orędzie.

“Ale w czasie tego Zesłania Ducha Świętego, tak jak to było w ciągu wieków i na całym świecie, my, chrześcijanie, łączymy się między sobą z pierwszymi uczniami, aby głosić, jak czynili to oni, że Bóg życia nadal jest z nami” – napisali przewodniczący ŚRK. Podkreślili, że “Duch Święty unosi nasze serca w modlitwie i gorących pragnieniach, wlewa w nas odwagę do podejmowania bólu i cierpienia”. To On “rozpala nasze serca miłością, aby służyć cierpiącym i wykluczonym z systemów opieki społecznej, rozświetla nasze umysły, abyśmy zrozumieli i wspierali intensywne badania naukowe nad znalezieniem lekarstw i szczepionek; to On uzdalnia nas do stawiania czoła i przezwyciężania tego wirusa przez wielkoduszną współpracę, naszą najlepszą pomoc lekarską i duszpasterską, a przede wszystkim pełną miłości życzliwość do wszystkich dzieci Bożych” – stwierdza orędzie ŚRK.

Na koniec podkreślono, że jest On także “pan-demos” [wspólny wszystkim ludom – KAI], a więc przychodzi do wszystkich ludzi i przekracza wszelkie zapory, ale w formie, która daje życie, nie śmierć. “I w to święto modlimy się, aby walka z tą pandemią rozlała energie Ducha Świętego na cały lud Boży i odnowiła nie tylko Kościół, ale też oblicze Ziemi” – zakończyli swój dokument jego autorzy.

Podpisali go: dr Mary-Anne Plaatjies van Huffel – Zjednoczony Kościół Reformowanego w Afryce Południowej, prof. dr Sang Chang – Kościół Prezbiteriański w Republice Korei (Korea Płd.), abp Anders Wejryd – Kościół Szwecji, Gloria Nohemy Ulloa Alvarado – Kościół Prezbiteriański Kolumbii, bp Mark MacDonald – Kościół Anglikański Kanady, dr Mele’ana Puloka – Wolny Kościół Wesleyański z Tonga, Jan X – prawosławny patriarcha Antiochii i całego Wschodu oraz Garegin II – najwyższy patriarcha i katolikós wszystkich Ormian.


Źródło: https://ekai.pl/oredzie-swiatowej-rady-kosciolow-na-zeslanie-ducha-swietego/
Fot. Laura Tapias / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *