Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa

Mszą św. w katedrze polowej rozpoczęły się w Warszawie obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Eucharystii przewodniczył biskup Polowy Józef Guzdek. W homilii podkreślał konieczność budowania świadomości społecznej i szacunku wobec żołnierzy i funkcjonariuszy pełniących służbę na misjach.

REKLAMA


Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego.

W homilii bp Guzdek przypomniał, że od lat 50. Polacy biorą udział w misjach pokojowych, pokazując, że nie jest im obojętny los ludzi w najdalszych rejonach świata. – Bardzo często obojętność ludów i narodów sprawiały, że pojawiały się kolejne konflikty, przelewana była krew, powstawały kolejne cmentarze ofiar wojen i ludobójstwa. Trzeba dziękować Bogu, że w ciągu tych powojennych lat zdawaliśmy i zdajemy egzamin z wierności i miłości – mówił bp Guzdek. Biskup przypomniał, że w Kaplicy Pamięci w katedrze polowej znajduje się tablica z nazwami państw, w których służyli sprawie pokoju polscy żołnierze i funkcjonariusze po zakończeniu II wojny światowej.

Ordynariusz wojskowy wyraził wdzięczność weteranom misji pokojowych za ich wkład w obronę pokoju i bezpieczeństwa. Zachęcił do modlitwy w intencji poległych i zmarłych, a także rodzin, które niosą ból po stracie najbliższych. Podkreślił konieczność budowy społecznej świadomości i szacunku wobec żołnierzy i funkcjonariuszy służących na misjach pokojowych i stabilizacyjnych. – Gorąco módlmy się o to, aby wzrastała świadomość w naszej Ojczyźnie. Trzeba być wdzięcznym tym, którzy idą na krańce świata i służą sprawie pokoju. Nie możemy się czuć bezpiecznie w naszej Ojczyźnie, jeśli poza jej granicami będzie przelewana krew – powiedział.

Kończąc bp Guzdek zachęcił do modlitwy w intencji pokoju oraz wszystkich, którzy przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa w świecie. – Prośmy o dar pokoju, ale prośmy także o dar wrażliwości na sprawę pokoju, bo nie ma nic gorszego niż obojętność – powiedział.

Eucharystię koncelebrowali, m.in. ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego i ks. płk SG Zbigniew Kępa, współpracujący z Centrum Weterana Misji poza Granicami Państwa, a także kapelani Ordynariatu Polowego.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON, gen. broni. Jarosław Mika, Dowódca Generalny RSZ, gen. broni Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny, generałowie WP, oficerowie, podoficerowie oraz żołnierze, uczestnicy misji pokojowych i stabilizacyjnych, pracownicy Centrum Weterana Misji poza Granicami Państwa.

Przed południem w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 19 sierpnia 2011 roku. Jest świętem obchodzonym co roku 29 maja.

Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa połączone są z obchodami odbywającego się w tym samym dniu Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 r.
Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski.


Źródło: https://ekai.pl/bp-guzdek-apeluje-o-szacunek-wobec-zolnierzy-i-funkcjonariuszy-na-misjach/
Fot. Krzysztof Stępkowski, Mirosław Wójtowicz

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *