Katecheza 2.0 – premiera z “dostawą” do domu już 13 maja

Powstał multimedialny program edukacyjny Katecheza 2.0, wspierający nauczanie katechezy w szkołach. Program zawiera świadectwa, wywiady, historie nawróconych i omówienia ważnych tematów z punktu widzenia chrześcijaństwa i rozwoju duchowego za pomocą współczesnego języka. Pierwsza lekcja w sieci już wkrótce. Premiera z “dostawą” do domu 13 maja – zapowiadają autorzy.

REKLAMA


Inicjatywa stworzona oddolnie przez grupę ewangelizatorów zyskała patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej i aprobatę Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Katecheza 2.0 to nowoczesny program wspierający (ale nie zastępujący) nauczanie katechezy w szkołach. Opracowany został przez Fundację “Wypłyń na Głębię” we współpracy z ekspertami z dziedziny pedagogiki, katechezy, teologii oraz przeciwdziałania przestępczości. Zawiera multimedialne materiały oraz zestaw profesjonalnych metod i narzędzi wspierających nauczanie katechetyczne. Jego premiera, tłumaczą sami autorzy, została przyspieszona ze względu na konieczność nauki zdalnej wywołanej trwającą epidemią.

Program jest dedykowany katechetom, księżom i wychowawcom pracującym z młodzieżą. Jego celem jest krzewienie wiary katolickiej w młodym pokoleniu i powstrzymanie obserwowanego spadku uczestnictwa w lekcjach religii.

“Ostatnimi laty obserwujemy ogromny spadek poziomu religijności młodych ludzi, którzy coraz rzadziej deklarują wiarę religijną i coraz rzadziej uczestniczą w praktykach religijnych. Instynktownie czujemy potrzebę renowacji życia duchowego młodych ludzi. Obserwujemy zjawisko laicyzacji w codziennym życiu, mediach i przede wszystkim w kontakcie z młodzieżą. Naszą misją jest powstrzymanie tego negatywnego trendu. Zamierzamy to osiągnąć poprzez profesjonalne wsparcie dla katechetów, księży i pedagogów w procesie edukacji religijnej” – tłumaczą autorzy Katechezy 2.0.

Autorzy przytaczają dane z raportu CBOS “Młodzież 2018”, wedle których aż 35% młodych ludzi w Polsce nie uczestniczy w żadnych praktykach religijnych a w ciągu ostatnich ośmiu lat współczynnik uczestnictwa w katechezie spadł aż o 23%. W 2018 r. jedynie 70% uczniów (najmniej w historii badań) deklarowało udział w lekcjach religii.

– Nasza inicjatywa jest odpowiedzią nie tylko na postępujący proces laicyzacji wśród młodzieży, ale także na trudne warunki codziennego funkcjonowania, których obecnie każdy z nas doświadcza – dodaje Piotr Szwędrowski, prezes Fundacji “Wypłyń na Głębię”, tłumacząc oparty na nauczaniu w sieci profil całego programu.

Katecheza 2.0 jest programem edukacyjnym w wysokim stopniu opartym o materiały multimedialne. Są to zwłaszcza materiały wideo zawierające świadectwa, wywiady, historie nawróconych i omówienia ważnych tematów z punktu widzenia katechezy, chrześcijaństwa i rozwoju duchowego za pomocą współczesnego języka i przy pomocy osób znanych wśród młodzieży. Dostępne są w formacie on-line.

W ten sposób Katecheza 2.0 chce wyjść naprzeciw narastającemu zniechęceniu młodzieży wobec tradycyjnej katechezy. Według CBOS aż 39% młodych uważa, że lekcje religii są jak wszystkie inne lekcje i niczym szczególnym się nie wyróżniają, a 27% młodzieży uważa katechezę za nudną oraz, że nic ważnego się na niej nie dzieje.

W programie Katechezy 2.0 znaleźć można angażujące i poruszające spotkania katechetyczne z uczniami w szkołach i parafiach. “Bohaterowie naszych filmów to znani nawróceni katolicy, którzy od wielu lat jeżdżą po kraju i odwiedzają placówki dydaktyczne w całej Polsce ewangelizując młodzież” – zapowiadają autorzy Katechezy 2.0.

Filmy zawierają scenariusze lekcji dla różnych grup wiekowych inspirujące uczniów do zgłębiania wiary katolickiej. Umożliwiają one sprawne i skuteczne przeprowadzenia lekcji Katechezy 2.0. Przygotowano także przez pedagogów oraz katechetów materiały utrwalające zdobytą wiedzę i uczące młodzież jej zastosowania w praktyce.

Nieodzownym elementem Katechezy 2.0 jest dostęp do serwisu WWW. Prowadzący projekt Katecheza 2.0 w swojej placówce dydaktycznej posiada stały dostęp on-line do materiałów (filmy, materiały dodatkowe w formatach cyfrowych).

Autorami programu są Kacper “Kacu” Gudzikowski – nauczyciel, animator kultury, wychowawca w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i raper; Bartek Krakowiak – bloger z przeszłością w rodzinie uzależnionej od alkoholu, autor książki “Z Buta do Maryi”; Piotr Szwędrowski – koordynator projektu, trzeźwiejący alkoholik, autor projektów profilaktycznych skierowanych do różnych grup wiekowych, prezes Fundacji “Wypłyń na Głębię”.

Autorzy Katechezy 2.0 podkreślają, że tworzone przez nich treści są darmowe i będą dostępne na specjalnie przygotowanej platformie, niezależnej od wielkich koncernów mediów internetowych, takich jak Youtube czy Facebook. Są jednak otwarci na wspólne działania marketingowe z zainteresowanymi podmiotami.

Autorzy zapraszają do kontaktu nimi drogą mailową: kontakt@katechezadwazero.pl, lub pod numerem tel. 575 820 910. Katecheci, dyrektorzy szkół oraz proboszczowie zachęcani są do tego, aby zaprosić do szkoły lub parafii prowadzących program Katecheza 2.0.

Więcej szczegółowych informacji na stronie katechezadwazero.pl

Program zyskał aprobatę bp. Marka Mendyka, przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Wsparli go także inni biskupi, w tym kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś czy bp Andrzej Czaja. Patronat honorowy nad projektem objęło też Ministerstwo Edukacji Narodowej.


Źródło: https://ekai.pl/katecheza-2-0-premiera-z-dostawa-do-domu-juz-13-maja/
Fot. katechezadwazero.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *