O czym prezydent rozmawiał z papieżem Franciszkiem?

Jak poinformował szef Gabinetu Prezydenta RP min. Krzysztof Szczerski, półgodzinna telefoniczna rozmowa prezydenta RP Andrzeja Dudy z Ojcem Świętym Franciszkiem dotyczyła m.in. pomocy międzynarodowej świadczonej w czasie pandemii i 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Prezydent zapowiedział też transport środków dezynfekujących, które Polska przekazuje do dyspozycji Stolicy Apostolskiej.

REKLAMA


– Była to bardzo serdeczna półgodzinna rozmowa. Pan prezydent przede wszystkim poinformował Ojca Świętego o pomocy, jakiej Polska udziela innym krajom w czasie pandemii, o polskich misjach medyczno-wojskowych, o pomocy sprzętowej. Ojciec Święty uznał te działania za wspaniały przejaw solidarności międzynarodowej, oraz za przykład polskiego ducha, pomocy bliźnim w czasie trudnym – mówi min. Krzysztof Szczerski w krótkim filmie zamieszczonym na profilu Kancelarii Prezydenta RP w mediach społecznościowych.

Szef Gabinetu Prezydenta RP poinformował też, że w najbliższych dniach dotrze do Watykanu transport środków dezynfekujących z PKN Orlen, które papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski będzie mógł rozdysponować wśród potrzebujących – Będzie to bardzo konkretny przejaw relacji polsko-watykańskich w ramach pomocy międzynarodowej i solidarności w czasach pandemii – podsumował.

Jak wyjaśnił min. Szczerski, w rozmowie z papieżem Franciszkiem prezydent Duda podjął także temat jubileuszu 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. – Główne uroczystości, które były planowane na niedzielę 17 maja niestety są z powodu pandemii przełożone, natomiast Ojciec Święty zapewnił wszystkich Polaków o tym, że będzie modlił się przy grobie św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin i prosił wszystkich Polaków o to, żeby łączyli się z nim duchowo w tej modlitwie, w tę rocznicę ważną dla nas, jako Polaków i ważną dla całego Kościoła. Ojciec Święty przekazał też na ręce pana prezydenta błogosławieństwo dla Polaków, dla wszystkich rodaków na całym świecie. Zapewnił o modlitwie za Polskę, za Polaków, za szczególnym wstawiennictwem Matki Bożej, której miesiąc maj jest poświęcony. Prosił także, aby się modlić za niego, za ustanie pandemii, za dobrą przyszłość w tych trudnych czasach, które dla nas wszystkich są wyzwaniem – podsumował szef Gabinetu Prezydenta RP.


Źródło: https://ekai.pl/o-czym-prezydent-rozmawial-z-papiezem-franciszkiem/
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *