W Watykanie utworzono komisję ds. pandemii COVID-19

Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju ustanowiła na polecenie Ojca Świętego specjalną komisję która ma wyrażać „troskę i miłość Kościoła do całej rodziny ludzkiej w obliczu pandemii COVID-19, zwłaszcza poprzez analizę i refleksję nad wyzwaniami społeczno-ekonomicznymi i kulturowymi przyszłości oraz propozycję wytycznych, jak im stawić czoła” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

REKLAMA


Komisja będzie współpracowała z innymi dykasteriami Kurii Rzymskiej. Jej pracami kierować będzie prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju, kard. Peter Turkson, sekretarz ks. Bruno Marie Duffé oraz sekretarz pomocniczy ks. Augusto Zampini.

Jak podaje watykański komunikat wspomniana Komisja składać się będzie z pięciu grup roboczych.

Grupa 1, koordynowana przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju, ma wraz z Caritas Internationalis współpracować i wspierać Kościoły lokalne, szczególnie w zakresie inicjatyw charytatywnych podejmowanych przez inne instytucje Stolicy Apostolskiej, takie jak Urząd Dobroczynności Papieskiej, Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów czy Apteka Watykańska.

Grupa 2, koordynowana przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju, zajmie się badaniami i analizą pandemii, aby zastanowić się nad społeczeństwem i światem po COVID -19, w szczególności w dziedzinie środowiska, gospodarki, pracy, zdrowia, polityki, komunikacji i bezpieczeństwa. Partnerami Grupy będą Papieska Akademia pro Vita, Papieska Akademia Nauk, wraz z różnymi organizacjami, które już współpracują z tą dykasterią.

Grupa 3, koordynowana przez Dykasterię ds. Komunikacji, będzie informowała o pracy Grup i promowała komunikację z Kościołami lokalnymi, pomagając im odpowiedzieć w autentyczny i wiarygodny sposób na świat po COVID -19.

Grupa 4, koordynowana przez Sekcję ds. Stosunków z Państwami Sekretariatu Stanu, będzie wspierać Stolicę Apostolską w jej działalności oraz w jej relacjach z krajami i organizacjami międzynarodowymi, przekazując im owoce prowadzonych badań, dialogu i refleksji.

Grupa 5, koordynowana przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju jest odpowiedzialna za finansowanie pomocy Komisji ds. Covid-19 dla Kościołów lokalnych i organizacji katolickich oraz jej działań badawczych, analitycznych i komunikacyjnych.


Źródło: https://ekai.pl/w-watykanie-utworzono-komisje-ds-pandemii-covid-19/
Fot. Cristina Gottardi / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *