O Grobie Pańskim na Jasnej Górze

Dekoracja Grobu Pańskiego na Jasnej Górze nawiązuje w tym roku do postaci dwóch wielkich pielgrzymów, którzy bezgranicznie zaufali Maryi, św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. To w nawiązaniu do setnej rocznicy urodzin papieża z Polski i zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Skromniejszy niż zwykle wystrój przypomina również o trwającym w Kościele w Polsce Roku Eucharystii.

REKLAMA


Grób jak zwykle przygotowany został w kaplicy Matki Bożej, ale nie jak zazwyczaj pośrodku, lecz po prawej stronie, niemal przy bocznym ołtarzu.

W jego centralnej części umieszczona jest na czerwonym tle dużych rozmiarów hostia. Stanowi ona tło do monstrancji z Najświętszym Sakramentem. Pod nią umieszczona została figura Chrystusa złożonego w grobie.

Po jej bokach znajdują się mierzące po dwa metry wysokości portrety św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Obok nich na tle flagi papieskiej a więc żółto-białym – herb Ojca Świętego a na tle flagi biało-czerwonej – herb prymasowski kard. Stefana Wyszyńskiego. Na tablicach przypomniane zostały daty życia tych dwóch wielkich jasnogórskich pielgrzymów i ich zawołania: Totus Tuus i Soli Deo per Mariam.

Na wszystko spogląda zatroskana Jasnogórska Maryja z bolesnymi rysami na twarzy. Zakonnicy podkreślają, że blizny w sposób oczywisty wiążą się z martyrologią i walką – dwoma nieodłącznymi atrybutami naszej historii. Przypominają, że Matka Chrystusa była pierwszą, która do końca trwała pod krzyżem a potem przeżyła radość Zmartwychwstania.

Całość wystroju grobu uzupełniają kwiaty i inna zieleń. Są dwa wielkie, liczące po pół tysiąca róż, bukiety. Jeden żółto-biały a drugi biało-czerwony. Są także ponad dwumetrowe azalie, żółto-białe bratki i zielony owies.

– Taka dekoracja to nawiązanie do tegorocznych wydarzeń, stulecia urodzin Jana Pawła II i zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia – zauważa o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. Podkreśla, że „trzeba nam dziś wielkiego zawierzenia Matce Bożej, takiego jak mieli ci dwaj miłośnicy Maryi”.

Jasnogórski dekorator podkreśla, że wystrój Grobu Bożego musiał być w tym roku dużo skromniejszy, bo liturgie Triduum Paschalnego są odprawiane w kaplicy, a nie jak dotąd w bazylice, a to powoduje konieczność dostępności do prezbiterium.

Kwiaty do Grobu zawsze są darem jasnogórskich pielgrzymów, którzy i w tym roku ofiarowali tysiące roślin. Nie wszystkie mogły pozostać na Jasnej Górze i dlatego ojciec dekorator za zgodą ofiarodawców podarował je do kaplic zakonnych częstochowskich sióstr.

Całą noc przy Grobie Pańskim na Jasnej Górze trwała transmitowana online adoracja Jezusa prowadzona przez paulinów.


Źródło: https://ekai.pl/grob-panski-na-jasnej-gorze-ze-sw-janem-pawlem-ii-i-kard-s-wyszynskim/
Fot. Jasna Gora News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *