Zmarł ks. prałat Franciszek Gabor

Zmarł ks. prałat Franciszek Gabor, emerytowany kapłan diecezji bydgoskiej, zamieszkały na terenie parafii Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku.

REKLAMA


Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Wielką Środę, 8 kwietnia, o godz. 13 w Świerczynkach k. Torunia.

Ksiądz prałat Franciszek Gabor urodził się 29 marca 1929 roku w Lulkowie na terenie parafii Świętych Janów w Świerczynkach k. Torunia. Lata okupacji spędził wraz z rodziną na terenie Generalnej Guberni. Po powrocie do Lulkowa rozpoczął naukę w Gimnazjum Klasycznym w Chełmży. Po złożeniu egzaminu maturalnego rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Zostały one zakończone przyjęciem święceń kapłańskich 29 maja 1955 roku w katedrze w Pelplinie. 

Jako wikariusz posługiwał m.in. w Toruniu oraz w Więcborku. W 1965 roku został mianowany proboszczem parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim. W 1978 roku otrzymał nominację  kanonika gremialnego Kapituły Kolegiackiej Kamieńskiej, zaś  1979 został wicedziekanem, a w 1981 dziekanem Dekanatu Kamieńskiego. W 1985 roku został proboszczem w Więcborku (wówczas w Dekanacie Kamieńskim). Po reorganizacji diecezji w Polsce został dziekanem nowo utworzonego Dekanatu Sępoleńskiego. Z obowiązków dziekana zrezygnował w 2003 roku. W 2005 po obchodach Złotego Jubileuszu Kapłaństwa przeszedł na emeryturę i zamieszkał na terenie parafii w Więcborku. 

Po ciężkiej chorobie, opatrzony Sakramentami Świętymi, 3 kwietnia odszedł do domu Ojca.   

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

Kanclerz Kurii w Bydgoszczy 


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7431-zmarl-ks-pralat-franciszek-gabor

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *