Wypowiedzi ks. prof. Guza sprzeczne z katolicką nauką

Wypowiedzi ks. prof. Guza na antenie TV Trwam stoją w sprzeczności z katolicką nauką o przeistoczeniu oraz stanowiskiem Episkopatu Polski. Ksiądz arcybiskup wzywa ks. prof. Guza, aby jak najszybciej sprostował wypowiedzi niezgodne z katolicką nauką o Eucharystii – powiedział ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej o wczorajszym wystąpieniu ks. Tadeusza Guza. Podczas rozmowy telewizyjnej profesor filozof filozofii i lubelski kapłan stwierdził m.in. że konsekracja dłoni chroni przed przenoszeniem wirusów.

REKLAMA


Jak zauważył ks. Adam Jaszcz, wypowiedzi ks. prof. Guza na antenie TV Trwam stoją w sprzeczności z katolicką nauką o przeistoczeniu oraz stanowiskiem Episkopatu Polski. – Hostia, która jest prawdziwym Ciałem Pana Jezusa, zachowuje wszystkie fizyczne właściwości chleba. Dlatego też Episkopat zobowiązał kapłanów do przestrzegania zasad higieny, mycia i dezynfekcji dłoni oraz zachowania wszystkich środków ostrożności. W teologii nie można mieszać porządku łaski i natury. Łaska nie niweluje natury. Ksiądz arcybiskup wzywa ks. prof. Guza, aby jak najszybciej sprostował wypowiedzi niezgodne z katolicką nauką o Eucharystii – wyjaśnia rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Wcześniej swoje oświadczenie wydał Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, którego ks. Guz jest pracownikiem. – Informujemy, że według naszej wiedzy ks. prof. Guz nie posiada kwalifikacji naukowych, aby wypowiadać się na tematy dotyczące medycznych aspektów epidemii, w szczególności sposobu rozprzestrzeniania się koronawirusa i rozwijania się epidemii. W związku z ogłoszonym stanem epidemii władze uniwersytetu zobowiązały wszystkich pracowników i studentów – w tym również ks. Guza – do realizacji zaleceń i przepisów wydawanych przez odpowiednie organy i służby, przede wszystkim przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego – napisała Lidia Jaskuła, rzeczniczka prasowa uczelni.

Ks. prof. Tadeusz Guz był 25 marca br. gościem „Rozmów niedokończonych” Radia Maryja i TV Trwam poświęconych teologii uroczystości Zwiastowania Pańskiego. W trakcie rozmowy stwierdził, że sakramentalna obecność Boga i konsekracja dłoni kapłana w dniu jego święceń wykluczają możliwość przenoszenia się wirusa COVID-19. – Bóg żadnych wirusów nie rozprzestrzenia, bo jest święty, jego bytowość jest święta, zarówno w wymiarze Jego boskości, jak też w wymiarze Jego człowieczeństwa. Kapłan podczas udzielania komunii świętej do ust ma po pierwsze konsekrowane dłonie, kapłan po drugie jako jedyna osoba w zgromadzeniu liturgicznym ma umywane dłonie przy lavabo, czyli przy ofiarowaniu darów dla Boga przez naród wierzący – tłumaczył duchowny.

 


Źródło: https://ekai.pl/wypowiedzi-ks-prof-guza-sprzeczne-z-katolicka-nauka-i-stanowiskiem-episkopatu/
Fot. YouTube/Nasz Dziennik

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *