Dzieła sztuki sakralnej i świątynie dostępne online

Muzea Watykańskie, freski w Bazylice w Asyżu, największy kościół katolicki w Ameryce Północnej – to niektóre z ważnych dla kultury i wiary chrześcijańskiej miejsc, które można zwiedzić w ramach wizyty wirtualnej. Niektóre z nich zostały udostępnione specjalnie w czasie pandemii koronawirusa.

REKLAMA


Katolicka Agencja Informacyjna prezentuje wybór wirtualnych spacerów po kościołach i muzeach ważnych dla kultury chrześcijańskiej.

MUZEA WATYKAŃSKIE

Na stronie Muzeów Watykańskich dostępne są wirtualne spacery po najciekawszych kolekcjach. Za pośrednictwem internetu można zwiedzić m.in. Kaplicę Sykstyńską, Pokoje Rafaela czy galerie Pio Clementino. W czasie, kiedy Muzea Watykańskie są zamknięte do odwołania z powodu pandemii koronawirusa, może być to alternatywa dla wizyty w Rzymie, ale też wyjątkowa okazja do podziwiania fresków i eksponatów przy braku turystów – co jest praktycznie niemożliwe podczas fizycznej wizyty w muzeach.

http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/tour-virtuali-elenco.html

 

ERMITAŻ, SANKT PETERSBURG

Szereg wirtualnych spacerów oferuje także rosyjski Ermitaż. W tym drugim największym muzeum na świecie, którego zbiory to ok. 3 mln dzieł sztuki, można podziwiać m.in. malarstwo sakralne Rafaela, Rembrandta, Rubensa, El Greca oraz galerię prawosławnych ikon.

https://www.hermitagemuseum.org/wps/portal/hermitage/panorama/virtual_visit

 

MUZEUM BIZANTYJSKIE I CHRZEŚCIJAŃSKIE, ATENY

Gromadzące ponad 30 tys. eksponatów sztuki wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej muzeum, proponuje internautom wirtualny spacer, wraz ze szczegółowym opisem niektórych eksponatów. Chronologiczna trasa wystawy pozwala prześledzić historię początków i rozwoju chrześcijaństwa na terenie dawnego Bizancjum.

http://www.ebyzantinemuseum.gr/?i=bxm.en.virtual-tour&u=II_3

 

NATIONAL ART GALLERY, LONDYN

Narodowa Galeria Sztuki w Londynie zaprasza internautów do zwiedzenia 18 sal muzealnych. Wśród dzieł sztuki o tematyce religijnej, zgromadzonych w muzeum, znajdują się m.in. Złożenie do grobu – pędzla Michała Anioła, św. Katarzyna Aleksandryjska – Rafaela, Wieczerza w Emaus – Caravaggia i Uczta u Baltazara – Rembrandta.

https://www.nationalgallery.org.uk/visiting/virtual-tours

 

SCUOLA GRANDE DI SAN ROCCO, WENECJA

Klimatyczny wirtualny tour proponuje internautom także galeria Scuola Grande di San Rocci w Wenecji, gromadząca dzieła Tintoretta.

http://sgsm.intemaweb.com/sgsm/resources/tour/index.html

 

FRESKI W BAZYLICE W ASYŻU

Wspierając akcję społeczną #iorestoacasa (włoski odpowiednik #zostajęwdomu), prowadzonej w ramach przeciwdziałaniu pandemii koronawirusa, franciszkanie z Asyżu przygotowali wizytę wirtualną w Bazylice św. Franciszka. W ten sposób zapraszają internautów z całego świata do podziwiania fresków, przedstawiających m.in. życie Biedaczyny z Asyżu – patrona Włoch.

https://www.sanfrancescopatronoditalia.it/basilica/

 

BAZYLIKA SACRÉ-COEUR W PARYŻU

Bez wychodzenia z domu można także zwiedzić paryską bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego, która wciąż pozostaje otwarta dla zwiedzających i jest miejscem narodowej modlitwy Francuzów w intencji oddalenia koronawirusa. 19 października 2019 r. w tej świątyni rozpoczęły się obchody jubileuszu 100-lecia konsekracji.

http://www.sacre-coeur-montmartre.com/francais/histoire-et-visite/article/visite-virtuelle-panoramique-de-la

 

NARODOWE SANKTUARIUM MARYJNE W WASZYNGTONIE

Wirtualną wizytę można też złożyć w największej świątyni na kontynencie Ameryki Północnej – Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP w Waszyngtonie. Kościół, w którego wnętrzu znajduje się ponad 80 pięknie zdobionych narodowych kaplic, jest unikatowym przykładem architektury neobizantyjskiej. Jego budowa rozpoczęła się w 1920 r.

https://www.nationalshrine.org/virtual-tour/

 

KATEDRA W CHARTRES

Także na stronie internetowej gotyckiej katedry mariackiej w Chartres dostępne jest panoramiczne zwiedzanie oraz szczegółowy opis wszystkich witraży, z których słynie średniowieczna świątynia. Choć nie jest to typowy „wirtualny spacer”, pozwala internautom na obejrzenie tych dzieł sztuki dużo dokładniej, niż podczas rzeczywistej wizyty.

http://www.cathedrale-chartres.org/vitraux-cathedrale-chartres

 

SAGRADA FAMILIA, BARCELONA

Duży wybór wirtualnych spacerów proponuje odwiedzającym także monumentalna secesyjna Sagrada Familia – świątynia uchodząca za dzieło życia Antonio Gaudiego. Internauci mogą podziwiać nie tylko wnętrze świątyni, ale też m.in. panoramę z jego dachu.

https://sagradafamilia.org/en/virtual-tour


Źródło: https://ekai.pl/dziela-sztuki-sakralnej-i-swiatynie-dostepne-online/
Fot. sanfrancescopatronoditalia.it/basilica/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *