7 uczynków miłosiernych w czasie pandemii

Siedem uczynków miłosiernych w czasie pandemii to bardzo proste czynności, jednak starszym mogą sprawić pewne trudności – mówi KAI ks. prof. Józef Kloch. Wykładowca Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego opracował listę pomysłów na to w jaki sposób można pomóc osobom starszym w trudnym czasie epidemii koronawirusa.

REKLAMA


Ks. prof. Kloch, który od ponad 30 lat zajmuje się zastosowaniami informatyki i internetu w misji Kościoła, podkreślił, że wciąż mnożą się pomysły związane z religią, a realizowane w Internecie. – To znakomite zastosowania Internetu w czasie pandemii – zauważył kapłan. Na czas epidemii wymyślił on swój własny program pomocy osobom starszym pt. „7 uczynków miłosiernych w czasie pandemii”:

Nastaw – radio, telewizję lub włącz transmisję z Mszy św. online
Odpowiedz – na ich pytania związane z epidemią, ale:
Informuj – z pewnych źródeł.
Ostrzegaj – przed wyłudzeniami.
Porozmawiaj – zwłaszcza z samotnymi.
Zrób zakupy – i przynieś do domu.
Pomódl się – z tym, który nie ma z kim.

To bardzo proste czynności, jednak starszym mogą sprawić pewne trudności – podsumował pomysłodawca projektu.

Jak podkreślił, pierwszy kontakt z osobą potrzebującą pomocy można nawiązać osobiście, przez Internet lub telefonicznie. – Zawsze jednak za pozwoleniem rodziców i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia – zaznaczył.

Ks. prof. Kloch zwraca uwagę, że rozwaga, choć jest teraz wszystkim bardzo potrzebna, nie oznacza bierności. Należy zatem szukać sposobów by nieść pomoc bliźnim, chociażby swoim dziadkom, starszym sąsiadom, krewnym. Wystarczy się rozejrzeć lub chwilę zastanowić, by znaleźć kogoś potrzebującego pomocy.

– Młodzież przebywa w domach, to także czas, by zrobić coś dobrego. Użytkownicy internetu mogą pomóc starszym i samotnym. Nie trzeba daleko szukać – chodzi o sąsiada za ścianą, na tej samej klatce schodowej albo w tym samym bloku – stwierdził ks. Kloch. Jego zdaniem jest to doskonała realizacja słów papieża Franciszka, który podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie apelował do młodzieży, by wstać z kanapy i iść zmieniać świat.

– Młodzież jest za pan brat z internetem. Bez problemu wyszuka transmisje Mszy św. w mediach, znajdzie odpowiedzi na pytania starszych. Warunkiem jest korzystanie z pewnych źródeł, by nie szerzyć fake newsów – zaznaczył ks. prof. Kloch.

Przestrzegł, że nie brakuje osób, które korzystając z trudnej sytuacji epidemii, chcą wykorzystać osoby starsze, dlatego ważne jest by ostrzec je np. przed wyłudzeniami. – Mnożą się SMSy i listy zachęcające do wpłat na szczepionkę przed koronawirusem – podkreślił kapłan.

Jak zauważył wykładowca UKSW, seniorzy często cierpią również z powodu samotności, dlatego czasem wystarczy im sama obecność drugiej osoby, wysłuchanie ich problemów, wyrażenie zrozumienia, czy zapewnienie o modlitwie. – Zwykła rozmowa z osobami starszymi, zrobienie im zakupów, wspólna modlitwa, uśmiech – to bardzo wiele dla nich – podsumował ks. prof. Kloch.


Źródło: https://ekai.pl/ks-prof-kloch-proponuje-7-uczynkow-milosiernych-w-czasie-pandemii/
Fot. Anna Rezulak/KFP/REPORTER

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *