Przed nami 386. Zebranie Plenarne KEP


30 lat katechezy w szkole, kwestie związane z koronawirusem, 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego 
– to główne tematy 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach 12-13 marca w Warszawie –  poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

REKLAMA

Podsumowanie 30 lat obecności katechezy w szkole to jeden z głównych tematów najbliższego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zapoznają się z badaniami na temat katechezy. Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że nauczanie religii w polskich szkołach jest czymś naturalnym. Wyjątkiem był okres około 30 lat podczas reżimu komunistycznego, który pozbawił uczniów tej możliwości. Po upadku komunizmu nauczanie religii wróciło do szkół już w 1990 roku. Dodał, że warto spojrzeć na katechezę z perspektywy 30 lat od jej powrotu do placówek edukacyjnych. „Katecheza dobrze wpisała się w system szkolny. To właśnie na niej dzieci i młodzież mogą znaleźć odpowiedzi na różne egzystencjalne pytania, które ich dotyczą. Nic więc dziwnego, że rodzice bardzo sobie cenią te zajęcia” – zaznaczył rzecznik Episkopatu.

Kolejnym ważnym tematem obrad będą kwestie związane z koronawirusem. Rzecznik Episkopatu podkreślił, że Kościół od początku angażuje się w działania mające na celu ochronę przed tą epidemią. Przypomniał, że jeszcze przed zidentyfikowaniem tego wirusa w Polsce w niedzielę 1 marca w kościołach był czytany list Ministra Zdrowia informujący, jak reagować w sytuacji zagrożenia koronawirusem. W tym samym czasie Przewodniczący Episkopatu wydał komunikat w tej sprawie, w którym m.in. zalecał zachowanie daleko idącej ostrożności i zaapelował o modlitwę. Ks. Rytel-Andrianik dodał: „W sytuacji pojawienia się koronawirusa w Polsce Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki wydał drugi komunikat, podając konkretne wskazania, które są zgodne z zaleceniami służb sanitarnych. Zebranie plenarne jest bardzo dobrą okazją, aby te kwestie omówić w gremium księży biskupów” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Podkreślił też, że w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego biskupi zajmą się przygotowaniami do tych ważnych uroczystości dla Kościoła w Polsce i całego kraju. „To nasi wielcy rodacy, którzy zapisali się w historii naszego narodu, a nawet całego świata. Stąd tak ważne są przygotowania do tych uroczystości, czyli 18 maja – dnia urodzin św. Jana Pawła II i 7 czerwca – dnia beatyfikacji kard. Wyszyńskiego” – dodał ks. Rytel-Andrianik.

Poinformował również, że pierwszego dnia obrad Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki mówił będzie o wyzwaniach duszpasterskich Kościoła w Polsce. Biskupi zajmą się także sprawami Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka. Ks. Rytel-Andrianik dodał: „Pierwszy dzień 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zakończy się uroczystą Eucharystią w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy św. przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz”.

Biskupi zajmą się także sprawami Caritas Polska i wysłuchają sprawozdania z pierwszego posiedzenia obrad „Drogi Synodalnej” Kościoła w Niemczech. „Zaplanowano również wystąpienie abp. Stanisława Budzika, przewodniczącego Komisji Nauki Wiary i bp. Wiesława Śmigla, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu ds. Rodziny.

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończy się w piątek po południu. Po obradach zostanie wydany komunikat.

 ***

Obsługa medialna 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

W związku z obradami 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędą się 12 i 13 marca 2020 r.  w Warszawie (Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, Skwer Kard. Stefana Wyszyńskiego 6), przekazujemy następujące informacje związane z obsługą medialną:

Czwartek, 12 marca:

Akredytacje będą wydawane od godziny 10.15 na podstawie legitymacji prasowych

ok. godz. 10:30– Briefing Rzecznika Episkopatu ks. dr. Pawła Rytel-Andrianika (przed wejściem do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski)

godz. 10:50 – Wejście operatorów kamer i fotoreporterów na salę obrad (zdjęcia przed rozpoczęciem obrad)

Piątek, 13 marca: 

Wejście do budynku – od godziny 13.45 na podstawie legitymacji prasowych

ok. godz. 14.30– konferencja prasowa podsumowująca obrady (sala 16, poziom 0)

Serdecznie zapraszamy!

W czasie trwania obrad, zachęcamy do śledzenia profilu @EpiskopatNews na Twitterze i strony internetowej www.episkopat.pl. Zapraszamy też do korzystania ze zdjęć zamieszczanych w kanale @EpiskopatNews na: www.flickr.com/photos/episkopatnews

Zachęcamy również do korzystania z Serwisu KAI.

Komunikat po obradach prześlemy Państwu drogą mailową w dniu zakończenia obrad.

BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/386-zebranie-plenarne-kep-30-lat-katechezy-w-szkole-oraz-kwestie-zwiazane-z-koronawirusem

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *