3. edycja akcji Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

O wyjątkowej inicjatywie modlitewnej za papieża Franciszka i promocji jego nauczania w rozmowie z KAI opowiadają kl. Rafał Orzechowski – organizator i pomysłodawca „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” oraz ks. Jacek Czaplicki, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego diecezji łomżyńskiej.

REKLAMA

KAI: Już trzecia edycja inicjatywy “Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Przypomnij proszę, na czym polega.

Kl. Rafał Orzechowski (R.O): Nasza inicjatywa polega na modlitwie za papieża. Co roku w marcu w Polskę i świat idzie impuls zachęcający do modlitwy za Ojca Świętego, który nam przewodzi jako Namiestnik Chrystusa. To niesamowicie ważne, aby Go omadlać! To prawda, że codziennie w Eucharystii i Liturgii Godzin modlimy się za papieża, jednak nasza inicjatywa jest taką iskrą, która ma za zadanie wzbudzić świadomą i regularną modlitwę prywatną za Ojca Świętego.

Ks. Jacek Czaplicki (J.C.): Drugim naszym celem jest zachęcenie ludzi, aby zapoznawali się z nauczaniem papieskim. Do tej pory setki grup w Polsce i poza granicami modliły się razem z nami! W ciągu ostatnich dwóch lat wielu ludzi sygnalizowało, że ta inicjatywa uświadomiła ich o potrzebie modlitwy za papieża.

KAI: 8 marca planujecie „szturm modlitewny”, pada też nazwa „Armia modlitwy”. Skąd takie militarne skojarzenia?

R.O: Zadaniem wojska jest ochrona i pomoc w trudnościach państwu i jego mieszkańcom, a naszym zadaniem jest szczególna modlitwa w intencji papieża, która będzie Mu pomagała w codziennych obowiązkach. Armia kojarzy mi się również z pewną systematycznością i siłą, a uważam, że nasza modlitwa w intencji Ojca Świętego powinna być właśnie taka. Nie należy zapominać też, że nasza Armia Modlitwy nie posługuje się bronią i amunicją, lecz językiem miłości, czyli modlitwą.

KAI: Co konkretnie planujecie w ramach tego szturmu? Dlaczego akurat 8 marca?

R.O.: Naszą tradycją jest to, że zawsze ta modlitwa odbywa się w niedzielę poprzedzającą to wybór Ojca Świętego Franciszka na Stolicę Piotrową. Aby do nas dołączyć, wystarczy się zarejestrować i w niedzielę 8 marca razem z nami się modlić tajemnicami światła Różańca Świętego. Nasza inicjatywa jest otwarta na wszystkich, którzy chcą dołączyć do tego wyjątkowego łańcucha modlitwy.

KAI: Troszczycie się też o to, by zaangażowane osoby nie tylko modliły się za Franciszka, ale i były na bieżąco z jego nauczaniem. Opowiedz proszę o Ogniskach Armii Modlitwy.

R.O.: Ogniska Armii Modlitwy są kontynuacją tej inicjatywy w ciągu roku, a ich celem jest stworzenie środowiska osób modlących się za Ojca Świętego i zapoznających się z jego nauczaniem. Cieszymy się bardzo, że w ostatnim roku powstały już pierwsze takie grupy, które gromadzą zarówno osoby młodsze jak i starsze.

J.C.: Aby założyć ognisko Armii Modlitwy wystarczy się z nami skontaktować z nami poprzez stronę wszyscyza1.pl, a my we wszystkim pomożemy.

KAI: Dla uczestników modlitwy przygotowaliście niespodziankę – Mapę Christus Vivit…

R.O.: Z każdej edycji pragniemy wycisnąć jak najwięcej dobra, dlatego rok temu zbieraliśmy różańce, które przekazaliśmy więźniom, a w tym roku chcemy każdej grupie, która będzie się razem z nami modliła, podarować “Mapę Christus vivit”, czyli przewodnik po ostatniej adhortacji Ojca Świętego. Będzie on pomocą dla tych osób, które chciałyby przyswoić treści zawarte w tej adhortacji. To działanie wpisuje się w cele, które nam przyświecają czyli zachęcanie wiernych do zapoznawania się z nauczaniem papieskim.

KAI: Jaki to wszystko ma związek z Lednicą?

R.O.: Kilka lat przed wstąpieniem do seminarium pokochałem i zaangażowałem się w dzieło Lednicy, która wszczepiła we mnie „gen papieski”. Lednica powstała przecież z inspiracji papieża Jana Pawła II, a co roku każdy z papieży przesyła swoje przemówienie skierowane do uczestników tych spotkań. Myślę, że jest to razem z adoracją i Eucharystią jeden z najbardziej niesamowitych momentów w czasie spotkania.

KAI: W jaki sposób Ogniska Armii Modlitwy mogą funkcjonować w diecezjach?

J.C.: Wydaje mi się, że mogą funkcjonować w dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, mogą stać się elementem ożywczym w konkretnych wspólnotach parafialnych, a zwłaszcza we wspólnotach młodzieżowych. Mam tu na myśli nie tylko wspólnoty Ruchu Lednickiego, ale też młodych z KSM, Oazy itd. Chodzi o to, aby zdynamizować ich modlitwę, która przysłuży się również promocji osoby Ojca Świętego i formacji eklezjalnej. Potrzebna jest oczywiście pewna struktura organizacyjna zakorzeniona w poszczególnych Kościołach lokalnych. Mogą one funkcjonować również jako samodzielne grupy, które będą się regularnie spotykały, modliły się za papieża i zapoznawały się z Jego nauczaniem.

KAI: Dlaczego modlitwa za papieża jest tak ważna?

J.C.: Ojciec Święty potrzebuje nieustannej modlitwy. Wyrazem tego jest wymienianie jego imienia w czasie każdej Mszy św. Jest to związane z wyzwaniami i problemami stojącymi przed wspólnotą Kościoła. Papież w swojej odpowiedzialności dokonuje różnych zmian, reform czy wyborów. Szuka kierunków rozwoju Kościoła. Nie może tego uczynić bez modlitewnego wsparcia swoich braci w wierze.

KAI: Dlaczego wierni powinni zapoznawać się z nauczaniem Franciszka?

J.C.: Mogą zyskać wiedzę o Kościele, poznawać obecne Magisterium i kierunki, w których papież prowadzi Kościół. Można powiedzieć, że nauczanie Franciszka ma szczególny i wyjątkowy charakter. Obejmuje przestrzenie dotąd mało akcentowane w Kościele. Warto zatem promować słowa Ojca św. właśnie po to, aby móc zrozumieć jego myśl, ale także wyzwania współczesności o poznać odpowiedzi Kościoła na współczesne palące problemy świata.

Źródło: https://ekai.pl/trzecia-edycja-modlitewnej-akcji-jeden-za-wszystkich-wszyscy-za-jednego/
Fot. Wspólnota Lednica 2000

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *