Bp Wiesław Śmigiel na temat małżeństwa

– Najważniejsze są właściwie relacje pomiędzy małżonkami, a później miedzy rodzicami i dzieckiem. Atmosfera zaufania, bezpieczeństwo i dobre wzajemne relacje pozwalają na zbudowanie szczęśliwej rodziny. Małżeństwo oparte na fundamencie sakramentu jest niezwykłą wartością – podkreślił bp Wiesław Śmigiel, Przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski.

REKLAMA


Problemy duszpasterstwa rodzin w konkretnych diecezjach, wartości rodzinne, wspomnienie o bp. Stanisławie Stefanku, któremu i Rada ds. Rodziny i duszpasterstwo rodzin tak wiele zawdzięczają oraz prezentacja działań i  praktyk profilaktycznych w rodzinie – to tematy obrad Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski. Rada pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla spotkała się 24 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Bp Śmigiel zaznaczył, że troską Rady  ds. Rodziny jest przywrócenie dobrych relacji w rodzinie. „Zauważamy, że dzieci, a w szczególności młodzież coraz więcej czasu poświęcają na relacje wirtualne zamiast rodzinne, osobowe. Młodzież ucieka w świat internetu, tymczasem poczucie bezpieczeństwa dają bardzo dobre relacje z rodzicami” – powiedział.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny podkreśla, że w dzisiejszych czasach należy podkreślać, że małżeństwo oparte na fundamencie sakramentu jest niezwykłą wartością. Zaznaczył: „To środowisko radości, miłości, bezpieczeństwa i wzrostu w człowieczeństwie. Taki wizerunek rodziny w dzisiejszych czasach wymaga dowartościowania i promocji”. Bp Śmigiel dodał, że najlepiej o rodzinie świadczą sami szczęśliwi małżonkowie. Wsparciem i przykładem służą małżonkowie działający w ruchach, duszpasterstwie, stowarzyszeniach i wspólnotach rodzin. „Rodziny te są przykładem jak budować bliskie relacje, wspierać się, modlić razem i cieszyć wspólnym życiem. To model do którego należy dążyć. Oczywiście, jako Rada ds. Rodziny zdajemy sobie sprawę, że do tych wspólnot należy niewielka ilość rodzin, dlatego z propozycjami duszpasterskimi musimy wychodzić do kolejnych małżeństw. Chcemy odpowiadać na ich potrzeby” – powiedział Przewodniczący Rady ds. Rodziny.

Podkreślił też, że Rada ds. Rodziny idzie za wezwaniem papieża Franciszka, by towarzyszyć rodzinom na drodze ich wspólnego życia. „Ojciec Święty mówi nam o towarzyszeniu człowiekowi od najmłodszych lat, przez przygotowanie do życia małżeńskiego, wsparcie w pierwszych latach małżeństwa i ciągłe towarzyszenie w  różnych okresach życia. Szukamy najlepszej odpowiedzi na pytanie, jak to towarzyszenie powinno się realizować w duszpasterstwie rodzin. Kościół nieustannie towarzyszy człowiekowi, my jednak chcemy położyć akcent na bycie z małżonkami i rodzinami – mówił bp Śmigiel.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski wspomniał też o ogromnej pracy zmarłego bp. Stanisława Stefanka na rzecz formowania i wspierania rodzin. Podkreślił, że przez dużą część swojego życia wspierał rodziny i bronił życia poczętego. „Bp Stefanek i jego poprzednik abp Majdański kładli nacisk na kontynuację działań w duszpasterstwie. Nie należy wprowadzać radykalnych reform w strukturach duszpasterstwa rodzin. Lepiej jest kontynuować dobre rozwiązanie, rozbudowywać je i dostosowywać do aktualnych potrzeb. W Polsce funkcjonuje dobry model przygotowania do małżeństwa, musimy jednak udoskonalić go pod względem merytorycznym i specjalistycznym. Tę myśli tych dwóch wielkich biskupów należy kontynuować. Warto też podkreślić, że bp Stefanek mówił, że w przypadku duszpasterstwa rodzin nie można się kierować wyłącznie wydarzeniami doraźnymi, powinno ono być dalekowzroczne. Powinno być nakierowane poza horyzont doczesności, wtedy daje szansę na dobre towarzyszenie człowiekowi i rodzinom na drodze ich życia. Musimy pamiętać, że prowadzimy człowieka do spotkania z Bogiem, czyli do życia wiecznego” – podkreślił bp Wiesław Śmigiel.

BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/przewodniczacy-rady-ds-rodziny-episkopatu-polski-malzenstwo-oparte-na-fundamencie-sakramentu-jest-niezwykla-wartoscia/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *