Pierwsza Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet przygotowuje Pierwszą Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet na Jasną Górę „Córki u Matki”.

REKLAMA


„Córki u Matki” – to słowa przewodnie, które będą towarzyszyć Pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet na Jasną Górę. Pielgrzymkę organizuje Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet, której obrady odbyły się 20 stycznia w Warszawie z udziałem bp. Wiesława Szlachetki, Delegata Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet oraz diecezjalnych duszpasterzy kobiet.

„Spotkaliśmy się w małej grupie osób pracujących bezpośrednio nad organizacją Pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet na Jasną Górę, która będzie miała miejsce 24 maja 2020 r., tuż przed Dniem Matki. Jest to inicjatywa uzgodniona z Episkopatem Polski i włączona w kalendarz inicjatyw na 2020 rok. Mam nadzieję, że wszystko, co zaistnieje podczas tej pielgrzymki, jej duchowy i modlitewny ładunek przełoży się na duszpasterstwo kobiet w poszczególnych diecezjach i parafiach” – zaznaczył bp Szlachetka.

Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet podkreślił też, że Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę odbywać się będzie tuż po 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i tuż przed beatyfikacją Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. „Obydwaj dużą wagę przywiązywali do roli kobiet w rodzinie, społeczności i Kościele. Zostawili po sobie wiele tekstów, które świadczą o ich głębokim szacunku i podziwie dla geniuszu kobiety. Byli też niezwykle przywiązani do Matki Bożej Jasnogórskiej” – powiedział bp Wiesław Szlachetka. Dodał, że pielgrzymka kobiet na Jasną Górę będzie okazją do przypomnienia nauczania tych dwóch wielkich kapłanów na temat kobiety. „Będzie mowa nt. teologii kobiety i eklezjologii kobiety, czyli jej ważnego miejsca w Kościele” – wyjaśnił bp Szlachetka i podkreślił: „Warto odwiedzić swoją Matkę, tuż przed Dniem Matki”.

Ks. Paweł Gabara z archidiecezji łódzkiej powiedział: „Jasna Góra nieustannie przypomina, że Polska ma Królową, jako Polacy, ludzie wierzący mamy Królową. Z kim wiec kobiety mają rozmawiać o sobie i swoich sprawach jeśli nie z kobietą, Matka Boga i naszą Królową?” Dodał, że wszystkie kobiety z całej Polski są zaproszone na tę pielgrzymkę. „Chcemy, by kobiety spotkały się na wspólnej modlitwie, dziękczynieniu, ale też na odkrywaniu siebie i swojej kobiecości. To ważne, by kobiety miały świadomość tego, jak ważne są dla siebie, swoich rodzin i dla Kościoła. Zbyt rzadko podkreślamy, że kobieta jest bardzo ważna dla wspólnoty Kościoła – dodał ks. Gabara.

Agnieszka Napiórkowska z diecezji łowickiej podkreśliła, że kobiety bardzo potrzebują wspólnej modlitwy, spotkania i wspólnego pielgrzymowania. „Kobieta jest stworzona do bycia w relacjach, jest za nie odpowiedzialna i jest mistrzynią tworzenia relacji. Widzimy dużo kobiet w kościele, ale znamy tylko swoją parafialną lub diecezjalną grupę, nie znamy się i nie wiemy jak działają kobiety w innych diecezjach. Takie spotkania i wzajemne relacje są dla nas niezwykle ważne i odświeżające. Okazuje się, że jest mnóstwo grup, mniejszych i większych wspólnot, w których działają kobiety i niezwykle ważne jest to, żebyśmy wymieniały się doświadczeniami” – zaznaczyła. Agnieszka Napiórkowska podkreśliła też: „Nasze spotkanie na Jasnej Górze ma służyć temu, żebyśmy się poznały, otworzyły na nowe możliwości i czerpały od siebie nawzajem. W naszym kraju dzięki kobietom dzieją się wielkie rzeczy, tylko nie zawsze o tym wiemy. Na Jasnej Górze niezwykle ważne będzie też to, że chcemy się modlić za siebie nawzajem.

BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/krajowa-rada-ds-duszpasterstwa-kobiet-przygotowuje-pierwsza-ogolnopolska-pielgrzymke-kobiet-na-jasna-gore-corki-u-matki/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *