J. Ratzinger: Kościół będzie święcił żonatych mężczyzn

W 1970 r. ks. prof. Joseph Ratzinger, przyszły papież Benedykt XVI, przewidywał, że w przyszłości Kościół będzie udzielał święceń kapłańskich żonatym mężczyznom. Przypomina o tym hiszpański portal Religión Digital.

REKLAMA


Chodzi o książkę „Wiara i przyszłość”, która była zbiorem wypowiedzi radiowych pod hasłem: „Jaki będzie Kościół roku 2000?”. Została ona ponownie wydana w 2007 r., gdy jej autor był już papieżem.

Kościół „na pewno będzie znał również nowe formy posługi i będzie święcił na kapłanów wypróbowanych chrześcijan, którzy wykonują swą pracę zawodową: w wielu najmniejszych wspólnotach i w jednorodnych grupach społecznych duszpasterstwo będzie zwykle sprawowane w taki sposób. Obok tych form nadal pozostanie niezbędny kapłan całkowicie oddany sprawowaniu posługi, jak dotychczas” – pisał ks. Ratzinger.

Odnosząc się do książki Benedykta XVI i kard. Roberta Saraha „Z głębi naszych serc”, w której m.in. bronią oni celibatu kapłańskiego, Jesús Bastante z Religión Digital zadaje pytanie, „czy Benedykt XVI jest świadom”, że jego obecne wypowiedzi „zostaną wykorzystane do atakowania Franciszka”. – Dobrowolnie to akceptuje, czy został zmanipulowany przez swoich współpracowników? – pyta hiszpański dziennikarz.


Źródło: https://ekai.pl/joseph-ratzinger-w-1970-r-kosciol-bedzie-swiecil-zonatych-mezczyzn/
Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *