Za nami I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek

I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek im. Franciszka Okunia w Lęborku zgromadził ponad 300 śpiewaków.

REKLAMA


I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek odbył się 11 stycznia. Wystąpiło w nim 17 zespołów z całych Kaszub. Współorganizator – Kaszubski Zespół Parlamentarny z senatorem Kazimierzem Kleiną na czele – zadbał o nagrody dla wszystkich uczestników – otrzymali oni płytę “Felix Cassubia” z wyborem kaszubskich kolęd.

– Płyta “Felix Cassubia” ma trafić do kaszubskich parafii, kaplic i kościołów, by tam, nie tylko od święta – śpiewano kaszubskie kolędy – mówi senator Kazimierz Kleina. – Jeśli zgłoszą się do mnie parafie – wyślę płytę razem ze śpiewnikiem.

Podczas I Pomorskiego Przeglądu Kaszubskiej Kolędy i Pastorałek w Lęborku, rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską. To inicjatywa Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Zadaniem uczestników było napisanie muzyki do słów Jerzego Stachurskiego. Jury w składzie: dr hab. Witosława Frankowska, dr Tadeusz Formela i dr Tomasz Fopke, przyznało następujące nagrody: I (1000 zł) – Kamil Cieślik ze Straszyna, II (600 zł) – Magdalena Garbecka z Elbląga, III (400 zł) – Michał Sołtysik z Otwocka oraz wyróżnienie (300 zł) – Filip Cieszyński z Gniewu.


Posłuchaj TUTAJ:
– Po I Przeglądzie Kaszubskich Kolęd i Pastorałek w Lęborku,
– I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek – Frantówka z Lęborka w Lęborku,
– Kolęda “Spiéwta, ptôszczi” – chór Harmonia z Żukowa,
– Kolęda kaszubska kapela BAS z Sierakowic,
– Kolęda “Cicha noc” po kaszubsku – Zespół Kaszubianki z Wielkiej Wsi,
– Kolęda kaszubska “Szëmi mòrze” – Zespół Mareszczi z Cewic.


Galeria zdjęć: http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2020.01.11Lebork-przeglad


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7067-i-pomorski-przeglad-kaszubskich-koled-i-pastoralek-w-leborku-zgromadzil-ponad-300-spiewakow

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *