20 tysięcy młodych na modlitwie w Lednicy

Około 20 tysięcy młodych z Polski i zagranicy wzięło udział w XXVIII Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000, które odbyło się wieczorem w sobotę 1 czerwca na Polach Lednickich k. Gniezna. O północy wydarzenie zakończyło się tradycyjnym przejściem przez Bramę Rybę. Modlitwa trwała do późnych godzin nocnych.

REKLAMA

Lednica to największe w Polsce spotkanie katolickiej młodzieży z Polski i zagranicy. Co roku najważniejszym punktem spotkania lednickiego  jest Eucharystia sprawowana pod Bramą Rybą. W tym roku przewodniczył jej Prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosił ordynariusz sosnowiecki bp Artur Ważny. W koncelebrze znalazło się kilkuset kapłanów.

Biskup sosnowiecki nawiązał do hasła tegorocznego spotkania: „Wracaj do domu!”. Mówił o wspólnocie Kościoła jako domu, gdzie każdy powinien znaleźć miłość, pokój serca i przebaczenie. Wielu ludzi tęskni za takim domem. „To tęsknota za domem, w którym miłość będzie chlebem powszednim, przebaczenie koniecznością zrozumienia, a prawda źródłem, z którego wypływa pokój serca” – zaznaczył bp Ważny, przypominając przesłanie Papieża Benedykta XVI skierowane przed laty do polskiej młodzieży.

Prymas Polski abp Wojciech Polak w przesłaniu do uczestników wyraził nadzieję, że spotkanie będzie dla nich umocnieniem w codzienności. „Niech to spotkanie doda wam sił, nadziei, pokoju serca, abyśmy się mogli odnajdywać jak najpełniej, w naszym domu, którym jest Kościół” – zaznaczył Prymas.

Przed rozpoczęciem wydarzenia do przyjazdu na Lednicę zachęcił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda. „Na Lednicy nastąpi odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, dlatego zabierzcie ze sobie białe szaty i wypiszcie na nich swoje imię oraz datę chrztu św.” – mówił abp Wojda.

Słowo do zebranych skierował również były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który uczestniczył w niemal wszystkich dotychczasowych edycjach spotkania w Lednicy. „Naszym domem jest nie tylko nasz dom rodzinny, nasza parafia, nasze diecezje, ale naszym domem jest cały świat katolicki. Gdy przychodzimy do tego domu, przekraczamy granicę między niebem i ziemią” – podkreślił abp Gądecki.

Spotkanie w Lednicy oficjalnie rozpoczęło się wraz z biciem dzwonu lednickiego w sobotę o 17:00. Odbyła się procesja z krzyżem lednickim, ikoną Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwiami świętych i błogosławionych. Oprócz modlitwy uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach, wysłuchania konferencji, rozmów z kapłanami, a także przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Młodzi odnowili także przyrzeczenia chrzcielne i modlili się z kard. Grzegorzem Rysiem.

Spotkania w Lednicy zapoczątkował o. Jan Góra OP, który zmarł w 2015 r. Pierwsza edycja odbyła się w 1997 r. W 2025 r. młodzi przyjadą na Lednicę 7 czerwca. Obecnie duszpasterzem Lednicy jest o. Tomasz Nowak OP.

Artur Hanula

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2024-06/20-tysiecy-mlodych-na-modlitwie-w-lednicy.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *