Papieska intencja na czerwiec: Za ludzi, którzy uciekają ze swojego kraju

Podczas gdy w maju Papież prosił o modlitwę za formujących się zakonników, siostry zakonne i seminarzystów, w czerwcu pragnie, aby modlitwą otoczyć ludzi uciekających ze swych krajów. „Kto przyjmuje migranta, przyjmuje Chrystusa” – zaznacza Franciszek i dodaje: „Migrantowi trzeba towarzyszyć, wspierać go i integrować”.

REKLAMA

Papież zawsze pozostawał blisko uchodźców i migrantów. Jako pierwszy cel swej podróży apostolskiej wybrał Lampedusę. Tam wskazywał, że łodzie, na których wyruszali uchodźcy, zamiast być drogą nadziei stały się drogą śmierci, i apelował, aby to się już więcej nie powtórzyło. 10 lat później w specjalnym przesłaniu Ojciec Święty wskazywał, że wciąż wstrząsają nami kolejne tragedie na Morzu Śródziemnym.

„Drodzy bracia i siostry, chciałbym, abyśmy w tym miesiącu modlili się za tych, którzy uciekają ze swojego kraju – mówi Papież we wprowadzeniu do czerwcowej intencji. – Oprócz tragedii, jakiej doświadczają ludzie zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny, aby uciec przed wojną lub ubóstwem, często towarzyszy im poczucie wykorzenienia, niewiedzy, dokąd przynależą. Co więcej, w niektórych krajach postrzeganiu imigrantów towarzyszy obawa i niepokój. Pojawia się wtedy widmo murów: murów na ziemi oddzielających rodziny i murów w sercu.  My chrześcijanie nie możemy podzielać tej mentalności. Kto przyjmuje migranta, przyjmuje Chrystusa. Musimy promować kulturę społeczną i polityczną, która chroni prawa i godność migrantów. I która wspiera ich w możliwościach rozwoju. I która ich integruje. Migrantowi trzeba towarzyszyć, wspierać go i integrować. Módlmy się, aby migranci, uciekający przed wojnami lub głodem, zmuszeni do podróży pełnych niebezpieczeństw i przemocy, znajdowali w krajach, które ich przyjmują, gościnę i nowe możliwości życia”.

Vatican News

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2024-05/intencja-na-czerwiec-za-ludzi-ktorzy-uciekaja-ze-swojego-kraju.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *