Diecezja pelplińska ma dwóch nowych kapłanów

W sobotę, 25 maja 2024 r. w bazylice katedralnej w Pelplinie z rąk biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny dwóch diakonów – Arkadiusz Pałys z parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Tczewie oraz Karol Sosnowski z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koronowie – przyjęło święcenia prezbiteratu.

REKLAMA

 Biskup pelpliński Ryszard Kasyna 25 maja 2024 r. wyświęcił dwóch nowych kapłanów. W homilii hierarcha mówił, iż „warunkiem skutecznej posługi kapłańskiej jest postawa służby i pokory”.

Podczas liturgii święceń główny celebrans analizował sytuację powołań kapłańskich i troskę Kościoła, aby z powodu braku powołań „nie dokonywał się proces obumierania Kościoła”.

Z powodu spadku ilości kandydatów do kapłaństwa „tym większa powinna być nasza modlitwa i większe starania do Pana Żniwa o robotników w Jego winnicy”, mówił bp Kasyna.

Dzisiejsza uroczystość, kontynuował szafarz święceń, „powinna być dla nas nie godziną obumierania, ale godziną wdzięczności, że Chrystus zechciał powołać dwóch mężczyzn, którzy znaleźli drogę do ołtarza”.

Zwracając się do nowoświęconych biskup pelpliński wskazywał, aby ich „nauczanie było rzeczywiście pokarmem dla Ludu Bożego, niech będzie proste”, dodał.

Zachęcał, żeby byli ludźmi modlitwy, bo „ksiądz bez modlitwy szybko się wyczerpie, zagubi, straci nadprzyrodzoną motywację do swoich działań i będzie jej musiał szukać w tym, co ziemskie i co przyrodzone”.

„W perspektywie kapłańskiej pocieszające jest, że to On (Chrystus) posyła”, mówił biskup, wskazując na moc Ducha Świętego, w którą został wyposażony Kościół, a więc też kapłani.

Bp Kasyna podkreślił również, że „warunkiem skutecznego apostolstwa, świadectwa, skutecznej posługi kapłańskiej jest postawa służby i pokory i świadomość, że z Boga jest moc a nie z nas” i dodał, że „stabilnym fundamentem kapłaństwa jest ufność”.

Mszę św. święceń koncelebrował biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj oraz kilkudziesięciu prezbiterów.

Neoprezbiterzy po urlopie i wakacyjnej pomocy duszpasterskiej w sierpniu zostaną skierowani na pierwsze placówki wikariuszowskie.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11877-diecezja-pelplinska-ma-nowych-prezbiterow

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *