Biskupi greckokatoliccy na Wielkanoc: Jesteśmy wezwani do wyczynu chrześcijańskiej wytrwałości

„Wykazując duchową dojrzałość, jesteśmy wezwani do wyczynu chrześcijańskiej wytrwałości” – piszą polscy biskupi greckokatoliccy na Wielkanoc. Zachęcają, by mimo niewyobrażalnych nieszczęść, nie porzucić wiary w Boga, nie stracić nadziei w Jego Opatrzność, ani nie stać się „jak ci, którzy zachowując się jak nieludzie”. W tym roku wierni Kościołów wschodnich Niedzielę Zmartwychwstania obchodzą 5 maja.

REKLAMA

Autorzy orędzia wielkanocnego zwracają uwagę, że to już trzecia Wielkanoc obchodzona na Ukrainie w warunkach wojny na pełną skalę. Jak zauważają, wydarzenia na Wschodzie są zupełną odwrotnością przesłania płynącego ze Zmartwychwstania.

„(…) wykazując duchową dojrzałość, jesteśmy wezwani do wyczynu chrześcijańskiej wytrwałości: choć zamiast światła przyszła ciemność, chociaż młodzi mężczyźni i kobiety, jako współdziedzice łaski życia, zamiast radości swoich dzieci doświadczają smutku śmierci, mimo że miliony Ukraińców znalazły się daleko od Ojczyzny, choć zaciekły wróg niszczy i pali naszą ziemię, choć lista nieszczęść i cierpień ludzkich wszystkich pokoleń wydaje się nie mieć końca – nie porzucę wiary w Boga, który w Chrystusie objawił się jako miłość, nie stracę nadziei w Jego Opatrzność, która rządzi historią wszystkich narodów i każdego człowieka, nigdy nie stanę się jak ci, którzy zachowując się jak nieludzie, chcą pozbawić nas tożsamości narodowej i kościelnej, a «uporczywych » zabić” – wskazują.

Hierarchowie przyznają, że jest rzeczą naturalną – świętując „śmierć śmierci, zagładę piekła, początek innego życia wiecznego” – zadawanie sobie pytania: gdzie, u kogo, w jakich zjawiskach, sytuacjach należy szukać znaków tego zwycięstwa Chrystusa nad złem, nienawiścią i śmiercią. Odpowiedzią – jak wyjaśniają – są „otwarte granice i drzwi własnych domów, otwarte serca, które hojnie dzielą się z braćmi tym, czego potrzebują”.

„Cały nasz Kościół w Polsce włączył się w pomoc Ukrainie, uchodźcom z Ukrainy. Za ten dowód żywej wiary poprzez konkretne uczynki (por. Jk 2,17), za świadectwo chrześcijańskiej solidarności z ofiarami przemocy, które w Europie XXI wieku wydawało się nie do pomyślenia, wszystkim serdecznie dziękujemy” – piszą.

Biskupi greckokatoliccy przypomnieli o obchodzonej w tym roku 150. rocznicy śmierci Męczenników Pratulińskich, którzy zginęli od kul armii rosyjskiej w obronie wiary greckokatolickiej, a beatyfikowanych przez papieża Jana Pawła II w 1996 roku. Jak zauważyli, działania ówczesnego imperium rosyjskiego spowodowały, że dziedzictwo greckokatolickie dawnej diecezji chełmskiej „pozostaje jedynie pamięcią historyczną”.

„Dlatego rozumiemy, że istnienie lub nieistnienie naszego Kościoła na Ukrainie, a pośrednio na całym świecie, zależy od zwycięstwa w obecnej wojnie” – zaznaczają.

Na koniec życzą, mimo mroków wojny, „radosnego doświadczenia tajemnic naszej wiary, które uczy nas o zwycięstwie życia nad śmiercią i wlewa w nasze serca nadzieję na lepsze jutro”.

List podpisali: abp Eugeniusz Popowicz – metropolita przemysko-warszawski, bp Włodzimierz Juszczak – biskup wrocławsko-koszaliński i bp Arkadiusz Trochanowski – biskup olsztyńsko-gdański.

Źródło: https://www.ekai.pl/biskupi-greckokatoliccy-na-wielkanoc-jestesmy-wezwani-do-wyczynu-chrzescijanskiej-wytrwalosci/
Fot. Michael Vasilkovsky / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *