“De salute animarum.” 200 lat stolicy biskupiej w Pelplinie

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie zaprasza na wernisaż wystawy jubileuszowej De salute animarum. 200 lat stolicy biskupiej w Pelplinie, który odbędzie się od 25 kwietnia o godzinie 19:00. 

REKLAMA

Diecezja chełmińska powstała 28 lipca 1243 r. na mocy dekretu Wilhelma z Modeny. Z niewielkimi zmianami w wówczas wytyczonych granicach pozostawała aż do 1821 r. Pierwszym biskupem diecezji został Heidenryk, który na stolicę biskupią wybrał Chełmżę. W 1824 r. na mocy bulli papieża Piusa VII De salute animarum stolicę przeniesiono do Pelplina, pozostawiając jej nazwę bez zmian. 

Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty związanych z historią diecezji, m. in. kielich z fundacji bp. Piotra Tylickiego dla katedry w Chełmży z roku 1603, kielich eucharystyczny, będący darem papieża Jana Pawła II dla biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi oraz zabytkowe ornaty. To także wyjątkowa okazja, by zapoznać się z na co dzień niedostępnymi dla zwiedzających, eksponowanych w Rezydencji Biskupiej, portretami biskupów chełmińskich rezydujących w Pelplinie od 1824 r. oraz biskupów pelplińskich. Na wystawie znajdą Państwo także eksponaty związane z patronami diecezji chełmińskiej i pelplińskiej (m. in. obraz Świętej Rozalii i patronek pruskich z lat 30. XVII wieku z Rezydencji Biskupiej) oraz zdjęcia i pocztówki archiwalne z XX wieku, ukazujące przedwojenny Pelplin. 

Wernisaż uświetni koncert zespołu ARTE CON BRIO, który będzie wyjątkową podróżą po utworach muzycznych na przełomie 200 lat.

Źródło: http://www.muzeum.diecezja.org/muzeum/de-salute-animarum-200-lat-stolicy-biskupiej-w-pelplinie/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *