Katecheza z okazji 80-tej rocznicy zamordowania bł. rodziny Ulmów

80 rocznica barbarzyńskiego mordu to również powód do zaprezentowania w naszej szkole wystawy Instytutu Pamięci Narodowej, poświęconej tej niezwykłej rodzinie. W dniach od 25 marca do 5 kwietnia w auli szkolnej odbywały się lekcje otwarte przypominające wydarzenia jakie rozegrały się w nocy 24 marca 1944 roku w Markowej. W zajęciach uczestniczyło 11 klas leśników oraz klasy z ZSLiA.

REKLAMA

24 marca 1944 roku w miejscowości Markowa, małej wsi położonej w okolicach Łańcuta, grupa niemieckich oprawców zamordowała dziewięcioosobową rodzinę Ulmów oraz ośmioro żydów, których od grudnia 1942 roku ukrywała w swoim domu Wiktoria i Józef Ulm. Ta potworna i w żaden sposób niewytłumaczalna egzekucja dowodzi, że człowiek może przestać być człowiekiem, że może zatracić się w swojej nienawiści, że może stać się szatanem. W historii narodu polskiego, już od czasów Kazimierza Wielkiego, żydzi znajdowali w Polsce schronienie.

To właśnie Polska stała się miejscem na bezpieczne i spokojne życie dla tego doświadczanego i zniewolonego narodu, który od czasów zburzenia drugiej świątyni w 70 roku po Chrystusie, aż do 1948 roku nie miał swojego państwa. Przed II wojną światową w Polsce żyło ponad 3 miliony żydów. To była najliczniejsza diaspora żydowska w ówczesnym świecie. Końca wojny doczekało około 180 tysięcy. Pozostałych faszyści zamordowali realizując rozkaz Hitlera o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”. Ponad tysiąc naszych rodaków zostało zamordowanych za to, że świadczyli dobro ukrywając żydowskie rodziny. Wśród nich znalazła się rodzina Ulmów. Wiktoria (32 lata) i Józef (44) wraz ze swoimi dziećmi: Stasią (8), Basią (7), Władziem (6), Frankiem (4), Antosiem (3), Marysią (1,5) oraz nienarodzonym dzieckiem, które od siedmiu miesięcy było w łonie Wiktorii. W 1995 roku Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem (hebr. wieczne imię) w Izraelu nadał rodzinie Ulmów tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Odwaga, poświęcenie, chrześcijańskie życie i męczeńska śmierć rodziny Ulm stała się powodem dla którego kościół ogłosił w dniu 10 września 2023 roku pierwszy raz w swojej historii całą rodzinę  błogosławionymi Kościoła powszechnego.

80 rocznica barbarzyńskiego mordu to również powód do zaprezentowania w naszej szkole wystawy Instytutu Pamięci Narodowej, poświęconej tej niezwykłej rodzinie. W dniach od 25 marca do 5 kwietnia w auli szkolnej odbywały się lekcje otwarte przypominające wydarzenia jakie rozegrały się w nocy 24 marca 1944 roku w Markowej. W zajęciach uczestniczyło 11 klas leśników oraz klasy z ZSLiA. Wszystkim za pomoc, a przede wszystkim za udział, wrażliwość i aktywność na lekcjach serdecznie dziękuję.

Błogosławiona rodzino Ulmów: módl się za nami.

D. Siciński

Źródło: https://katecheza.diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/katecheza-z-okazji-80-tej-rocznicy-zamordowania-bl-rodziny-ulmow/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *