Pelplin: Msza Krzyżma w bazylice katedralnej

Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył Mszy Krzyżma w bazylice katedralnej w Pelplinie w Wielki Czwartek 28 marca 2024 r.

REKLAMA

Podczas Mszy św. Krzyżma w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup diecezjalny Ryszard Kasyna podkreślał, że „Kościół musi być Kościołem ewangelizującym”.

Msze św. koncelebrował biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj oraz ponad trzystu prezbiterów.

W homilii hierarcha przypomniał, że zadanie kapłańskie to „głosić wolność przyniesioną przez Zbawiciela”.

Nawiązując do roku duszpasterskiego kaznodzieja zauważył, że dzisiejsze publiczne wypowiedzi o Kościele „nie zawsze wynikają z troski o jego wiernych, nie zawsze są otwarciem, by usłyszeć Dobrą Nowinę”.

Oceniając współczesność, bp Kasyna stwierdził, że „dzisiejszy świat jest pełen paradoksów, gdyż z jednej strony troszczy się o ekologię a z drugiej strony niszczy się życie człowieka choćby poprzez aborcję czy eutanazję”.

„Jeśli Jezus był niezrozumiany, porzucony i odrzucony to my także nie możemy się spodziewać, że znajdziemy takie metody duszpasterskie, którą olśnią i rzucą na kolana wszystkich”, mówił biskup pelpliński. Stąd „na naszej kapłańskiej drodze będziemy ośmieszeni, odrzuceni, wykpieni, staniemy się niekiedy bohaterami telewizyjnych kabaretów i portali wirtualnych”, kontynuował.

Biskup zachęcał, aby księża byli solidarni z wiernymi i czerpali naukę od kolejnych papieży, którzy „zawsze podkreślali obecność nadziei i cywilizacji życia oraz miłości”.

Mówiąc o współczesnej posłudze Kościoła, hierarcha postulował, że „dzisiaj potrzeba nam biskupom i kapłanom wielkiej pokory i mądrości”. Apelował dalej o świadomość, że kapłani „są posłani do wszystkich, także do tych, którzy z różnych powodów zerwali kontakt z Kościołem”, gdyż „Kościół musi być Kościołem ewangelizującym, Kościołem idącym i szukającym wszystkich”.

Obecni na liturgii księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie a główny celebrans poświęcił krzyżmo, olej chorych i katechumenów.

Homilia Bp. Ryszarda Kasyny – Wielki Czwartek – Msza Św. Krzyżma / radioglos.pl

Galeria zdjęć TUTAJ.

tekst: Radio Głos / foto: Krzysztof Mania

Źródło: https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/msza-krzyzma-w-bazylice-katedralnej-w-pelplinie/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *