Małżeńskie Drogi – jeśli chcecie być bliżej siebie i kochać mocniej

– Małżeństwo jest tak dużą wartością, tak wiele znaczy w życiu każdego z nas, że warto się starać, aby być dobrym małżeństwem – przekonują członkowie wspólnoty Małżeńskie Drogi. Wspólnota organizuje kursy dla narzeczonych przygotowujące do sakramentu małżeństwa, program formacji dla młodych małżeństw, a także weekendowe rekolekcje dla małżeństw z różnym stażem i w różnej sytuacji życiowej. Najbliższy weekend dla małżeństw odbędzie się od 12 do 14 kwietnia w Laskach k. Warszawy. – Chcecie kochać mocniej? Chcecie być bliżej siebie? A może przeżywacie kryzys? Zapraszamy! – zachęcają Małżeńskie Drogi.

REKLAMA

Małżeńskie Drogi to wspólnota, która służy małżeństwom. Jej członkowie formują się na drodze wiary właśnie przez tę służbę. Dzięki niej uczą się też sami coraz lepiej przeżywać własne małżeństwo.

Małżeńskie Drogi w ubiegłym roku obchodziły dwudziestą rocznicę istnienia. Obecnie ze wspólnotą związanych jest ok. 100 par małżeńskich oraz kilkunastu kapłanów. Rekolekcje dla małżeństw, Słowa do pary czyli program dla małżeństw ze stażem do pięciu lat jak i kursy dla narzeczonych mają podobną formułę. Opierają się o metodę dialogu, wypracowaną w Hiszpanii w latach siedemdziesiątych, ale program i tematy spotkań są regularnie modyfikowane i dostosowywane do potrzeb polskich par. W każde spotkanie lub etap weekendu wprowadza uczestników  para małżeńska oraz ksiądz, dzieląc się własnym doświadczeniem życiowym. Uczestnicy pracują ze swoim współmałżonkiem lub narzeczonym, nie wypowiadają się na forum ogólnym i nie dzielą niczym publicznie.

Wspólnota funkcjonuje w archidiecezji warszawskiej, pod bezpośrednią opieką archidiecezjalnego Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, nieformalnym opiekunem duchowym jest jezuita o. Zdzisław Wojciechowski. Wspólnota działa również w innych diecezjach a nawet za granicą – odpowiadając na rozmaite potrzeby formacyjne. – Prowadzimy rekolekcje, dni skupienia dla małżeństw, szkolimy pary małżeńskie do prowadzenia formacji według naszego programu. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wspólnotami i parafiami z całej Polski i nie tylko – podkreśla Dorota Dulińska, jedna z osób koordynujących działania wspólnoty.

Członkowie wspólnoty rozwijają się służąc innym, ale też podczas spotkań formacyjnych które odbywają się co miesiąc w różnych formach. Mogą to być Msze św. wspólnotowe lub też spotkania światopoglądowe poświęcone różnym tematom. W Wielkim Poście odbywają się rekolekcje dla wspólnoty, a w wakacje weekendowe spotkanie w formie pielgrzymki lub warsztatów.

Formacja jest dynamiczna i zmienia się. – Jesteśmy we wspólnocie od 5 lat i to, co nas bardzo ujmuje to duża otwartość na twórcze zaangażowanie wielu osób – mówi Dorota Dulińska. Przykładem tej otwartości i twórczej natury całej wspólnoty jest choćby wakacyjny program pod roboczą nazwą „Małżeństwo w lesie”. – Kilka razy organizowaliśmy w ramach wspólnoty wakacyjne pielgrzymki. Trzy lata temu jedna z par udostępniła wspólnocie swoje wakacyjne miejsce  i teraz odbywają się tam spotkania warsztatowe – dodaje.

Wspólnota jest otwarta, najłatwiej dołączyć przyjeżdżając na rekolekcje, a najbliższe już w 12-14 kwietnia, w Laskach. Kolejny krok to włączenie się w comiesięczne spotkania wspólnotowe. – My trafiliśmy tu przez znajomych, którzy nam polecili „Małżeńskie Drogi”. Mieliśmy przekonanie, że przestrzeń małżeństwa jest dla nas bardzo ważna. Że bardzo istotne jest budowanie środowiska osób, którym to leży na sercu i dzielenie się swoim doświadczeniem z innymi – mówi Dorota Dulińska.

Istotą formacji we wspólnocie Małżeńskie Drogi jest bycie animatorem. Posługiwanie podczas weekendów dla małżeństw, czy kursów dla narzeczonych to m.in. okazja do przeżycia po raz kolejny i pogłębienia treści, o których się mówi innym a także oczyszczanie własnej relacji małżeńskiej z tego, co wnosi do niej „świat”. Jak podkreśla Dorota Dulińska, w bycie animatorem nie trzeba się włączać od razu. Przygotowują do tego stopniowo bardziej doświadczone małżeństwa. Co więcej, wszystko odbywa się w dużej wolności. – Chęć bycia animatorem to raczej wyraz wdzięczności za to czego się doświadczyło samemu niż konieczność podjęcia jakiegoś obowiązku. Każdy włącza się wtedy, i w takim zakresie, w jakim może i na jaki jest gotowy – podkreśla Dorota Dulińska.

Zachętą mogą być refleksje uczestników rekolekcji – „Myślałem, że po 24 latach małżeństwa dobrze znam swoją żonę, a tu się okazało, że – na szczęście – myliłem się”. „Przyjechałem tu bez oczekiwań – namówiony przez żonę. Wyjeżdżam z ogromnymi nadziejami. Dziękuję!”. „Do tej pory nie wiedziałam, że mój mąż jest także romantyczny”. To tylko niektóre opinie uczestników małżeńskich rekolekcji organizowanych przez Wspólnotę. Zaproszone są wszystkie małżeństwa sakramentalne, czyli te świeżo po zawarciu związku, i te z dłuższym stażem, dobre ale i te, które przeżywają trudności a także pary, które pragną „odświeżyć” swoje małżeństwo. Oprócz  dialogu małżeńskiego, podczas rekolekcji jest też czas na Eucharystię, spowiedź czy rozmowę duchową z księdzem. Jak podkreśla Dorota Dulińska, taki weekend w przypadku małżeństw w kryzysie to dobry czas na zatrzymanie się i rozmowę, zainspirowanie się, zrobienie pierwszego kroku. Rekolekcje nie są jednak formą terapii. – Parom, które tego podpowiadamy różne formy pomocy,  podpowiadamy odpowiednie lektury, adresy miejsc oferujących profesjonalną pomoc. – mówi. W czasie rekolekcji nie ma zapewnionej opieki dla dzieci i organizatorzy nie przewidują ich udziału.

Weekend jest też okazją do poznania wspólnoty i sposobem na rozeznanie czy to może być przestrzeń wzrastania w wierze dla naszego małżeństwa.

Najbliższy weekend małżeński, odbędzie się już od 12 do 14 kwietnia w Laskach. Kolejne planowane terminy to weekend 25-27 października i 22-24 listopada 2024 r. – Chcecie kochać mocniej? Chcecie być bliżej siebie? A może przeżywacie kryzys? – Zapraszamy! – zachęcają organizatorzy.

Więcej informacji na stronie: malzenstwo.pl, zapisy na rekolekcje dla małżeństw po numerem telefonu: 512 096 197

Źródło: https://www.ekai.pl/malzenskie-drogi-jesli-chcecie-byc-blizej-siebie-i-kochac-mocniej/
Fot. Caro Mendoza / Cathopic

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *