Kard. Semeraro: W Rodzinie Ulmów odnajdujemy znamiona Chrystusowej Drogi Krzyżowej

Rodzina Józefa i Wiktorii pokazała siłę miłości, o wiele większą niż siła śmierci – powiedział kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, podczas Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Doroty w Markowej, w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci Rodziny Ulmów.

REKLAMA

Kard. Marcello Semeraro w homilii wyraził wdzięczność za możliwość ponownego przybycia do Markowej, w której we wrześniu 2023 roku przewodniczył Mszy św. beatyfikacyjnej Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. „Dzisiejsza uroczystość jest jakby kontynuacją tamtego święta i radości” – powiedział. „Właśnie dzisiaj, kiedy w liturgii Kościoła, poprzez Niedzielę Palmową wkraczamy w klimat Wielkiego Tygodnia, przeżywamy 80. rocznicę męczeńskiej śmierci Błogosławionych Samarytan z Markowej. Jest to jednocześnie dzień szczególnej pamięci o tych wszystkich Polakach, którzy ratowali swych żydowskich braci, znajomych i sąsiadów, w mrocznych czasach II wojny światowej” – dodał prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Kard. Semeraro zwrócił uwagę na świadectwo życia Rodziny Ulmów. „Odnajdujemy w nich znamiona Chrystusowej Drogi Krzyżowej” – powiedział w nawiązaniu do słów św. Augustyna, który nauczał, że cierpienie Chrystusa wciąż trwa w męce, którą cały Kościół nadal ponosi w swoich męczennikach. „Rodzina Józefa i Wiktorii pokazała siłę miłości, o wiele większą niż siła śmierci. Pokazują nam oni, że miłość, przeżywana na miarę Chrystusa ukrzyżowanego, prawdziwego Samarytanina ludzkości, jest rewolucją większą niż jakakolwiek ideologia” – mówił. Kard. Semeraro podkreślił również, że „tylko miłość może skutecznie zwyciężyć wszelkie przejawy niesprawiedliwości i przemocy, prześladowania, podziały i wojny”.

Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych nawiązując do trwającej wojny w Ukrainie, podkreślił, że dziś „potrzebujemy takich proroków jak członkowie Rodziny Ulmów i wielu innych do nich podobnych, którzy swoimi gestami bezinteresownego miłosierdzia przekonują coraz bardziej dzisiejszy świat”. Powołując się słowa papieża Franciszka, zaznaczył, że „naszym przeznaczeniem nie jest śmierć, ale życie, nie nienawiść, ale braterstwo, nie konflikt, ale harmonia, nie jest wojna, ale pokój”.

Kard. Marcello Semeraro prosił w homilii, by poprzez wstawiennictwo błogosławionej Rodziny Ulmów „powierzyć nasze rodziny, aby były szkołą wiary oraz miejscem praktykowania i wzrastania w prawdziwej miłości”.

Na zakończenie Mszy św. w 80. rocznicę śmierci Rodziny Ulmów z Markowej abp Adam Szal, metropolita przemyski, prosił o podjęcie i realizowanie dziedzictwa, jakie pozostawiła Rodzina Ulmów. „Trzeba nie tylko wspominać to, co było, ale także pomyśleć o tym, co można zrobić, by nasze rodziny były mocne wiarą, nadzieją i miłością na ich wzór” – powiedział abp Szal.

Przed Mszą Świętą w Markowej kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych uczestniczył w uroczystości nadania Portowi Lotniczemu Rzeszów-Jesionka imienia Rodziny Ulmów. Kard. Semeraro wziął również udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/kard-semeraro-w-rodzinie-ulmow-odnajdujemy-znamiona-chrystusowej-drogi-krzyzowej/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *