Dzień Jedności Kaszubów w rocznicę bulli papieża Grzegorza IX

Dzéń Jednotë Kaszëbów – Dzień Jedności Kaszubów obchodzony jest 19 marca już od 20 lat. W tym roku mija 786. rocznica najstarszej piśmiennej wzmianki o Kaszubach, która pojawiła się w bulli papieża Grzegorza IX z 19.03.1238 r. Centralne obchody odbywają się dziś w Kolbudach, gdzie rozpoczęły się w południe Mszą św. w kościele św. Floriana. Po liturgii w językach polskim i kaszubskim, uroczyście i radośnie przemaszerowano na dalsze świętowanie.

REKLAMA

Pierwsze obchody Dnia Jedności Kaszubów zorganizowano w 2004 roku w Gdańsku. Inicjatorami byli młodzi aktywiści skupieni wokół internetowego forum poświęconego sprawom kaszubsko-pomorskim. W kolejnych latach z własnymi propozycjami wychodzili działacze kaszubskich organizacji, samorządy, a także firmy prywatne i kluby sportowe z Kaszub.

– Dzień Jedności Kaszubów świętowany jest od 20 lat. Pierwsze obchody były spontanicznym spotkaniem działaczy społecznych, skupionych na niefunkcjonującym już portalu internetowym Nasze Kaszuby, pod Dworem Artusa w Gdańsku. Jako stolica Kaszub, było to najlepsze miasto do świętowania w przestrzeni publicznej i do dziś wciąż coś z okazji DJK się tam dzieje – na Górze Gradowej koło południa wieszamy największą kaszubską flagę, którą widać z wielu miejsc w mieście, a później spotykamy się przy pomniku Świętopełka II Wielkiego, jednego z najważniejszych książąt Kaszubów – opowiada KAI Mateùsz Titës Meyer.

W tym roku centralne obchody Dnia Jedności Kaszubów odbywają się dziś w Gminie Kolbudy. Rozpoczęły się uroczystą Mszą św. z elementami w języku kaszubskim, po której przemaszerowano do Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kolbudach.

Tradycyjnie już w programie są występy akordeonistów i próba bicia rekordu Polski w jednoczesnym graniu na tym mocno wpisanym w kaszubską kulturę instrumencie. Zorganizowano targ artystów ludowych, wystawę akordeonów czy haftu kaszubskiego. Chętni mogą zagrać w kaszubską karcianą grę Baśka, czy wziąć udział w Kaszubskim Turnieju Szachowym o puchar Wójta Gminy Kolbudy. Zaplanowano spotkanie z kaszubskimi literatami w ramach cyklu „Ogrody Literatury”. Nie zabrakło stoisk gastronomicznych licznych Kół Gospodyń Wiejskich, zwłaszcza z lokalnymi specjałami, a także występów kulturalnych. Wieczorem w kościele św. Floriana odbędzie się koncert „Na Kaszëbach”.

– Przez 20 lat święto zostało spopularyzowane na całych Kaszubach i jest ono obecne w szkołach, kościołach, kaszubskie flagi widać na ulicach, a w wielu miejscach organizuje się różne wydarzenia oraz spotkania towarzyskie. Jest to święto pełne radosnego celebrowania poczucia dumy z bycia Kaszubami – dodaje Mateùsz Titës Meyer.

Z okazji Dnia Jedności Kaszubów w wielu miejscach, także prywatnych domach, wywieszane są kaszubskie flagi. Kaszubskimi czarno-żółtymi (złotymi) barwami albo kolorowymi wzorami z haftu wielu Kaszubów przyozdabia swoje profile w mediach społecznościowych.

W Gdańsku tradycyjnie już 19 marca na Górze Gradowej o 11.00, na najwyższy maszt miasta wciągnięta zostanie kaszubska flaga. O godz. 12.00 odbędzie się spotkanie pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego. Odśpiewany będzie hymn kaszubski i złożone wieńce. Zaplanowano także spacer z przewodnikiem po Gdańsku kaszubskim szlakiem.

Źródło: https://www.ekai.pl/19-marca-dzien-jednosci-kaszubow-w-rocznice-bulli-papieza-grzegorza-ix/
Fot. Karol Makurat/REPORTER

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *