Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Piotra Krupy

W sobotę 9 marca 2024 r. w krypcie bazyliki katedralnej w Pelplinie spoczął zmarły 4 marca emerytowany biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej dr Piotr Krupa. Żegnając swojego współpracownika biskup Ryszard Kasyna dziękował za „pracę, gorliwość, zapał, trudy i cierpienia, za delikatny uśmiech”.

REKLAMA

Uroczystości rozpoczęła w piątek eksporta do katedry, której przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. Koncelebransami byli biskupi z Gdańska: Wiesław Szlachetka, Piotr Przyborek oraz z biskupi diecezji pelplińskiej Ryszard Kasyna i Arkadiusz Okroj.

Mszy św. pogrzebowej w sobotę przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Koncelebrowali biskupi: Wiesław Śmigiel, Józef Szamocki, Wojciech Skibicki, Arkadiusz Okroj, Paweł Socha, Edward Dajczak, Jan Tyrawa, Andrzej Suski.

W homilii biskup Kasyna obszernie przedstawił biografię biskupa Piotra Krupy. Dziękując Zmarłemu za posługę hierarcha nawiązał do zwołania biskupiego żegnanego emerytowanego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej: „Adveniat regnum tuum”, „Przyjdź Królestwo Twoje”. Dziękował w formie modlitwy do Boga Ojca, prosząc, by przyjął Zmarłego do siebie: „przyjmij naszego ojca, brata, nauczyciela wiary; przyjmij wszystkie jego dobre czyny, pouczenia, jego skromność, miłosierdzie, życzliwość, jego cichość i pokorę”. Kaznodzieja podkreślił „trwanie biskupa Piotra przy prostym człowieku”. Dziękował za „pracę, gorliwość, zapał, trudy i cierpienia, za delikatny uśmiech”.

W końcowej części liturgii w imieniu społeczności lokalnej za pracę biskupią i pokorną osobowość dziękował Zmarłemu burmistrz Pelplina Mirosław Chyła.

Kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. kan. Adam Kałduński odczytał niektóre z licznych telegramów kondolencyjnych nadesłanych na wiadomość o śmierci biskupa Piotra Krupy. Między innymi ze Stolicy Apostolskiej, Nuncjatury i od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Po obrzędach ostatniego pogrzebania ciało biskupa Piotra Krupy złożono w krypcie pelplińskiej katedry, gdzie spoczywa już biskup Jan Bernard Szlaga.

W uroczystościach wzięła udział rodzina biskupa Piotra Krupy, około 200 kapłanów oraz wielu wiernych świeckich z diecezji, w których pracował Zmarły.

Śp. Biskup Piotr Krupa wywodził się z diecezji tarnowskiej. Po studiach we Francji został inkardynowany do nowo powstałej diecezji koszalińsko-kołobrzeskej. Tam był między innymi rektorem Wyższego Seminarium Duchownego. W roku 1984 mianowany został biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Sakrę biskupią otrzymał 15 kwietnia 1984 roku w Koszalinie. Od 1992 roku był biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej. W roku 2011 przeszedł na emeryturę.



Galeria zdjęć TUTAJ.

tekst i fot. Radio Głos

Źródło: https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/uroczystosci-pogrzebowe-sp-bp-piotra-krupy/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *