Apel założycieli Ruchu „Spotkań Małżeńskich” ws. pigułki „dzień po”

Powszechne podejmowanie tematu pigułki „dzień po” od strony obrony ewentualnie poczętego życia i kwestii zdrowotnych jest słuszne, ale niepełne – piszą założyciele Ruchu „Spotkania Małżeńskie”. W przekazanym KAI apelu zwracają się rodziców, nauczycieli, wychowawców, kapłanów, katechetów i polityków o ukazywanie młodzieży piękna miłości seksualnej jako czegoś, co warto zachować dla osoby, z którą planuje się trwały związek.

REKLAMA

Zdaniem Ireny i Jerzego Grzybowskich wprowadzenie do aptek tabletki „dzień po” to zachętę dla młodzieży do podejmowania współżycia seksualnego bez zobowiązań i bez odpowiedzialności za zranienia psychiczne, które mogą rzutować na wiele lat.

Założyciele „Spotkań” przekonują, że kształtowanie uczuć pożądania, namiętności i sublimowanie ich do  spotkania osób w ich jedności psychofizycznej jest wyrazem dojrzałości emocjonalnej. Jest też wartościową inwestycją w przyszłe małżeństwo i rodzinę. „Nie jest to tylko nauczanie Kościoła, ale podstawowa wiedza psychologiczna” – czytamy w apelu.

APEL ZAŁOŻYCIELI RUCHU „SPOTKANIA MAŁŻEŃSKIE”
O SZERSZE SPOJRZENIE NA SZKODLIWOŚĆ TABLETKI „DZIEŃ PO”

W związku z toczącą się dyskusją na temat stosowania tabletki „dzień po”, a szczególnie wydawania jej bez recepty dziewczętom od lat15, pragniemy zwrócić uwagę, że powszechne podejmowanie tematu od strony obrony ewentualnie poczętego życia i kwestii zdrowotnych jest słuszne, ale niepełne. Pomija źródło tego problemu jakim jest współżycie seksualne osób nastoletnich, które nie mają jeszcze zamiaru tworzyć trwałych związków, ale traktują seks w kategoriach wyłącznie emocjonalnych i somatycznych jako przyjemność, zabawę, czy wręcz sport.

Traumy związane z porzuceniem, zawiedzionymi oczekiwaniami, wzajemnym instrumentalnym traktowaniem siebie podczas stosunku seksualnego rzutują na zahamowania w przeżywaniu więzi seksualnej w życiu dorosłym. Nieuchronne zranienia psychiczne z tym związane, grożą traumą utrudniającą budowanie trwałego i szczęśliwego małżeństwa, a tym samym rodziny.
Więź seksualna przynosi najpełniejsze zjednoczenie fizyczne i psychiczne mężczyzny i kobiety, gdy jest wyrazem czułości, całkowitego oddania. Jest przejawem więzi osobowej.

Nasze kilkudziesięcioletnie doświadczenie prowadzenia warsztatów rekolekcyjnych dla małżeństw i par przygotowujących się do małżeństwa potwierdza, że ciało ludzkie jest środkiem wyrazu całego człowieka. Przez mowę ciała – jak to ujmuje św. Jan Paweł II –  człowiek wypowiada całego siebie. Seksualność zdepersonalizowana do zaspokajania własnych popędów i pragnień poniża godność osoby ludzkiej i sprowadza się do instrumentalnego wykorzystania partnera. Wprowadzenie do aptek tabletki „dzień po”  stanowić będzie zachętę dla młodzieży do podejmowania współżycia seksualnego bez zobowiązań, bez odpowiedzialności nie tylko za ewentualne poczęcie dziecka, ale także bez odpowiedzialności za zranienia psychiczne, które mogą rzutować na ich życie „wiele lat po”.

Zwracamy się do rodziców, nauczycieli, wychowawców, kapłanów i katechetów, a także polityków o ukazywanie młodzieży piękna miłości seksualnej jako wyrazu najpełniejszego zjednoczenia osób, które warto w nienaruszonej formie zachować dla osoby, z którą planuje się trwały związek. Kształtowanie uczuć pożądania, namiętności i sublimowanie ich do  spotkania osób w ich jedności psychofizycznej jest wyrazem dojrzałości emocjonalnej. Jest wartościową inwestycją w przyszłe małżeństwo i rodzinę. Nie jest to tylko nauczanie Kościoła, ale podstawowa wiedza psychologiczna.

Irena i Jerzy Grzybowscy
Założyciele Ruchu i Stowarzyszenia „Spotkania Małżeńskie”

Warszawa, 4 marca 2024.

***

Ruch Spotkania Małżeńskie zostały zatwierdzone przez Stolicę Apostolską zyskując status międzynarodowego stowarzyszenia wiernych mającego osobowość prawną w Kościele rzymskokatolickim.

W założonych w 1977 roku Spotkaniach Małżeńskich w ciągu ponad 40 lat funkcjonowania wypracowana została szkoła dialogu oparta na doświadczeniach psychologii komunikacji, teologii i nauki Kościoła.  Spotkania Małżeńskie okazały się szczególnie owocne dla małżeństw przeżywających kryzys, jednakże rekolekcyjna propozycja skierowana jest do wszystkich małżeństw, które chcą, by ich miłość rozwijała się. Ważną gałęzią pracy Spotkań Małżeńskich jest także prowadzenie rekolekcji dla powtórnych związków po rozwodzie (tzw. małżeństw niesakramentalnych).

Ruch działa też w innych krajach, szczególnie Europy Wschodniej, a w ostatnich latach także do Europy Zachodniej i USA.

Co roku Stowarzyszenie prowadzi w Polsce ok. 100 warsztatów rekolekcyjnych i ok. 40 serii „Wieczorów dla Zakochanych” i „Rekolekcji dla Narzeczonych”. W obu formach uczestniczy w ostatnich latach po ok. 900-1000 par rocznie.

Źródło: https://www.ekai.pl/spotkania-malzenskie-apeluja-o-szersze-spojrzenie-na-szkodliwosc-pigulki-dzien-po/
Fot. Katolicka Agencja Informacyjna/YouTube

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *