Pamięci 40 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki

– Pomyśl, jaki sens ma twoje życie, twoja praca, twoje zabieganie, twój majątek, wszystko, co czynisz. Pomyśl, co stanowi istotną i nieprzemijającą wartość w twoim życiu – te słowa ks. Jerzego Popiełuszki, wypowiedziane podczas kazania w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w 1984 r. towarzyszyły inauguracji roku obchodów 40 – lecia porwania i męczeńskiej śmierci kapłana. Przy grobie Błogosławionego odmówiono modlitwę o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny. Modlitwa ta odbywać się będzie codziennie o godz. 21 przez 37 tygodni.

REKLAMA

Modlitewne spotkanie, które prowadził proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i kustosz Sanktuarium bł. ks. Popiełuszki, ks. Marcin Brzeziński, rozpoczęło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i odmówieniem dziesiątki różańca, po czym głos zabrali świadkowie wydarzeń sprzed 40 lat.

Ks. infułat Jan Sikorski, legendarny kapelan internowanych podzielił się z zebranymi świadectwem uczestnictwa w Mszach św. za Ojczyznę.  – Tłumy ludzi rozmodlonych. Ale przede wszystkim twoje słowa, mówione bez emfazy, tak bardzo spokojnie. Czuło się, jak kochasz to, o czym wszyscy marzyliśmy – wolność, prawdę – mówił zwracając się symbolicznie do ks. Popiełuszki. – To były dwie godziny wolnej Polski! Ta wolność się tu w jakimś sensie zaczynała – podkreślał. Wspominał też modlitwy po porwaniu księdza i szloch, który zabrzmiał w kościele, gdy nadeszła wiadomość o jego śmierci.

Serdecznymi wspomnieniami nt. wujka – księdza podzielił się też Marek Popiełuszko, bratanek kapelana „Solidarności”. Mówił m.in. o wakacjach spędzanych u ks. Popiełuszki i o autografach znanych aktorów, o które wujek się dla niego wystarał.

Następnie odczytano fragment kazania ks. Jerzego Popiełuszki wygłoszonego 11 marca 1984 r. w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu oraz tekst modlitwy o wolność od lęku i nienawiści za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Zebrani odmówili też litanię do bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W modlitwie uczestniczyło kilkadziesiąt osób, kapłani i wierni. Obecny był m.in. kapelan prezydenta RP Andrzeja Dudy, ks. Zbigniew Kras, Rycerze św. Jana Pawła II i członkowie Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40 Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Codzienna modlitwa przy grobie ks. Popiełuszki potrwa 37 tygodni, w nawiązaniu do 37 lat jego życia. Wznoszona będzie w intencji o wolność od lęku i nienawiści a także w intencji Ojczyzny. Ma to być program „osobistej i społecznej, duchowej przemiany”. Uczestnicy w każdym tygodniu będą mogli zapoznać się z krótkim rozważaniem i fragmentem homilii ks. Popiełuszki oraz pytaniami do własnej refleksji. Osoby włączające się w modlitwę zaproszone są też do podjęcia postu od agresywnych zachowań i słów oraz od niechęci względem bliźniego i siebie samego. Temu zaproszeniu towarzyszy też zachęta do wrażliwości na potrzeby innych.

Teksty rozważań oraz wiele innych informacji nt. inicjatyw podejmowanych w związku z obchodami znaleźć można na stronie www.40rocznica.popieluszko.net.pl

Źródło: https://www.ekai.pl/przy-grobie-bl-ks-popieluszki-zainaugurowano-rok-upamietnienia-40-rocznicy-jego-meczenskiej-smierci/
Fot. Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *