Solidarni z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym

Inicjatywa duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej obchodzona jest w pierwszy piątek Wielkiego Postu – 16 lutego br. – od tego roku pod nową nazwą „Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym”. (Dotąd był to Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego). – Chcemy poprzez tę nazwę ukazać, że osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

REKLAMA

Historia obchodów

Inicjatywa ta obchodzona jest w Kościele w odpowiedzi na apel papieża Franciszka. Konferencja Episkopatu Polski wyznaczyła jako datę pierwszy piątek Wielkiego Postu i po raz pierwszy Kościół w Polsce obchodził Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego 3 marca 2017 roku. „Trzeba otwarcie mówić o grzechu, pokucie oraz o nieskończonym miłosierdziu Boga. Konieczne jest głębokie rozeznanie duchowe i wspólnotowy rachunek sumienia. Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego – ze strony duchownych czy świeckich – i wznosić wspólnie modlitwę przebłagania za niegodziwe czyny wobec nich popełnione. Fakt, że zostały one popełnione także przez ludzi Kościoła staje się dla nas wyrzutem sumienia i przynagleniem do podjęcia pokuty i czynów miłosierdzia” – wyjaśniał w komunikacie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zmiana nazwy

Przychylając się do wniosku abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, podczas 396. Zebrania Plenarnego KEP, odbywającego się w Częstochowie, Konferencja Episkopatu Polski 21 listopada 2023 r. zmieniła nazwę inicjatywy na: Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

– Nowa nazwa podkreśla pragnienie solidarnego wsparcia osób skrzywdzonych, zarówno poprzez duchowe towarzyszenie, jak i konkretną pomoc – zaznacza ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Dopiero gdy spotykamy osoby zranione, to zdajemy sobie sprawę z ogromu zła, które wymaga zadośćuczynienia. Solidarność ze Skrzywdzonymi jest drogą do pokuty – dodaje. Zachęca wspólnoty parafialne i zakonne do włączenia się w przeżycie tego dnia, np. poprzez nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

– Warto skorzystać z przygotowanych na ten dzień rozważań albo po prostu wspomnieć o skrzywdzonych we wprowadzeniu do nabożeństwa lub Mszy świętej – mówi ks. Studnicki.  Materiały duszpasterskie, w tym tekst rozważań Drogi Krzyżowej, dostępne są na stronie: wspolnotazezranionymi.pl/dmis2024/.

Tegoroczne obchody

Tradycyjnie już w przeddzień Dnia modlitwy na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego osoby skrzywdzone zostały objęte modlitwą, podobnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w Dzień modlitwy i solidarności 16 lutego będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 oraz Eucharystii w intencji osób skrzywdzonych o godz. 18.00, podczas której homilię wygłosi ks. Karol Świderski, kurator osób duchownych w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Poszczególni biskupi diecezjalni będą sprawować liturgię w tej intencji w swych katedrach. Zachęta do zorganizowania nabożeństwa Drogi Krzyżowej Skrzywdzonych oraz wspólnej modlitwy w intencji osób zranionych wykorzystaniem seksualnym skierowana jest także do wszystkich parafii i zgromadzeń zakonnych w Polsce.

„Zachęcam i zapraszam wszystkich do włączenia się w przeżycie tego dnia, a także tworzenia wspólnoty ze Zranionymi i budowania kultury służącej ochronie najsłabszych i bezbronnych w naszych wspólnotach i w całym społeczeństwie” – zachęca abp Wojciech Polak w komunikacie przed Dniem modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Wsparcie Skrzywdzonych ze strony Kościoła

– Dopiero gdy spotykamy osoby zranione, to zdajemy sobie sprawę z ogromu zła, które wymaga zadośćuczynienia. Solidarność ze Skrzywdzonymi jest drogą do pokuty – zwraca uwagę ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Odpowiedzią Kościoła w Polsce jest codzienna praca diecezjalnych i zakonnych delegatów i delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterzy i sióstr towarzyszących skrzywdzonym, świeckich pracujących w punktach konsultacyjnych. Ich działania wspierają Centrum Ochrony Dziecka oraz Fundacja Świętego Józefa KEP. Razem tworzą całościowy system reagowania, pomocy osobom pokrzywdzonym i prewencji wykorzystania seksualnego w środowisku kościelnym. Rozpoczyna ją wsparcie już na etapie przed dokonaniem zgłoszenia, a po przyjęciu zawiadomienia dotyczącego przestępstw seksualnych uruchamiane są procedury wsparcia, w tym pomocy psychologicznej i prawnej. Osoby skrzywdzone i ich bliscy mają także zapewnione duchowe towarzyszenie i wsparcie duszpasterzy i sióstr zakonnych.

– Ta solidarność w działaniu przekłada się na różnorodność wsparcia, na jaką mogą liczyć osoby skrzywdzone i ich bliscy: od pomocy psychologicznej i prawnej, po granty edukacyjne i wsparcie duchowe – wylicza ks. Piotr Studnicki. – Jest to konkretna pomoc, jakiej Kościół udziela Skrzywdzonym.

Część z osób wspierających Skrzywdzonych możemy zobaczyć w spocie przygotowanym przez Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, stanowiącym kolejną odsłonę kampanii #RazemByPomagać.

Źródło: https://www.ekai.pl/modlitwa-i-solidarnosc-ze-skrzywdzonymi-od-tego-roku-pod-nowa-nazwa/
Fot. Olesya Yemets/Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *