Pelplin: Środa Popielcowa w bazylice katedralnej

Podczas liturgii Środy Popielcowej w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup diecezjalny Ryszard Kasyna stwierdził, że w Wielkim Poście mamy szansę „powrócić do prawdy o nas samych oraz by powrócić do Boga i do ludzi”. Mszę św. koncelebrował biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj oraz księża pracujący w Pelplinie.

REKLAMA

W homilii poprzedzającej obrzęd posypania głów popiołem bp Kasyna zauważył, że „Wielki Post sprzyja temu, aby powrócić do spraw zasadniczych, aby ogołocić się z tego, co nas obciąża, aby pojednać się z Bogiem i na nowo rozpalić ogień Ducha Świętego, który mieszka niestety pośród popiołów naszego kruchego człowieczeństwa”.

„Dzisiejszy obrzęd posypania głów popiołem wprowadza nas na drogę powrotu do Boga”, kontynuował hierarcha. Podkreślił, że bieżący okres w życiu Kościoła kieruje do nas zachętę, by „powrócić do prawdy o nas samych oraz by powrócić do Boga i do ludzi”.

Liturgia tego czasu, zauważył kaznodzieja, pomaga „powrócić do prawdy, że jesteśmy własnością Pana”, który „tchnął w nas tchnienie życia”.

Biskup pelpliński przypomniał, że Wielki Post sprzyja, abyśmy „uświadomili sobie jak wiele rozproszeń, powierzchowności odciąga nas od tego, co ważne i istotne”.

Bp Kasyna podkreślił także, że popiół przypomina nam, że „żyjemy tylko poprzez pierwotną relację z Panem oraz życiodajne relacje z innymi” oraz, że „każde żądanie samowystarczalności jest fałszywe, że bałwochwalstwo własnego ja jest destrukcyjne w życiu człowieka i zamyka nas w klatce samotności”.

Mszę św. w pelplińskiej katedrze wzbogaciła oprawa muzyczna w wykonaniu chóru słuchaczy XX. edycji Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, którzy w bieżącym tygodniu w Pelplinie odbywa swoje ćwiczenia.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny

Źródło:
https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/sroda-popielcowa-w-pelplinie-2/
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11584-transmisja-srody-popielcowej-z-pelplinskiej-katedry-2

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *