W Wielkim Poście poznaj jasnogórskie Via Crucis

Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu Jasnogórskie Centrum Informacji zaprasza pielgrzymów do poznania jasnogórskich Via Crucis z przewodnikiem. To odpowiedź na prośby i pytania przybywających do Sanktuarium o możliwość odprawienia nabożeństwa drogi krzyżowej. Jasnogórskie Via Crucis to przede wszystkim monumentalna Golgota na wałach, ale i jej miniatura w najnowszej Kaplicy św. Jana Pawła II. Jest również ta nazywana „Golgotą naszej codzienności”, czyli droga krzyżowa Jerzego Dudy Gracza i najstarsza, bo z XVIII wieku w Kaplicy Matki Bożej.

REKLAMA

Trasa zwiedzania jasnogórskich Via Crucis zaplanowana jest od Sali Rycerskiej, gdzie we wprowadzeniu przy kopii Obrazu Matki Bożej pielgrzymi poznają historię Jasnej Góry. Następnie uczestnicy zobaczą „Golgotę Jasnogórską” Jerzego Dudy-Gracza w górnej przybudówce Kaplicy Matki Bożej, natomiast w dolnej drogę krzyżowa, do której obrazy powstały w XVIII wieku w malarni jasnogórskiej. Kolejnym punktem będzie monumentalna ponad stuletnia droga krzyżowa na wałach. Jako ostatnią zobaczą pielgrzymi jej miniaturę w Kaplicy św. Pawła II. W tej ostatniej w twarzy Cyrenejczyka rozpoznać można twarz papieża Polaka.

Jednym z rysów charakterystycznych maryjnego sanktuarium na Jasnej Górze jest rozważanie Męki Pańskiej, zwłaszcza wokół klasztoru bez względu na porę roku. Nabożeństwo to odprawiane jest niemal codziennie przez różne grupy. Jest to też stały element programu np. pielgrzymek maturzystów. Ta licząca ponad sto lat droga krzyżowa znajduje się w dawnej fosie okalającej fortyfikacje, a dziś w ogrodach paulińskich objętych klauzurą. Tworzy ją 14 monumentalnych stacji Męki Pańskiej.  Powstały na początku XX wieku z inicjatywy ówczesnego przeora Jasnej Góry Euzebiusza Rejmana. Zostały zaprojektowane i wzniesione w latach 1900-1913 w powiązaniu z obchodami roku jubileuszowego 1900 i odbudową Jasnej Góry. Są zbiorowym wotum całego polskiego społeczeństwa. Wykonawcą ważących 5-7,5 tony figur z brązu był rzeźbiarz Pius Weloński, a granitowych cokołów Stefan Szyller.

– Wielkim zainteresowaniem pielgrzymów cieszy się droga krzyżowa nazywana „Jasnogórska Golgotą” Jerzego Dudy-Gracza. Bardzo sobie cenimy te prośby pielgrzymów i w miarę możliwości wychodzimy im naprzeciw – wyjaśnia s. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Centrum Informacji.

Ta Via Crucis nazywana bywa „Golgotą naszej codzienności”.

– Ona jest dzisiaj, teraz i tutaj, w katolickiej Polsce – mówił o swoim największym dziele – Drodze Krzyżowej, jej autor Jerzy Duda-Gracz. W 2001 r. ofiarował sanktuarium cykl 18 obrazów – Golgotę Jasnogórską. Twórca połączył wątki teologiczne, historyczne, patriotyczne i osobiste. Jego artystyczna interpretacja Drogi Krzyżowej to osiemnaście stacji – cztery więcej niż tradycyjnie: Zmartwychwstanie Jezusa, spotkanie z niewiernym Tomaszem, rozesłanie apostołów oraz Wniebowstąpienie. Największy obraz – o wymiarach 185×234 cm – to stacja XII, która przedstawia Ukrzyżowanie Jezusa na tle 30 postaci polskich świętych.

Schodząc w dół do trzeciej części Kaplicy Matki Bożej, pielgrzymi mogą zobaczyć tworzące drogę krzyżową duże XVIII-wieczne obrazy z malarni jasnogórskiej. Tu nabożeństwo drogi krzyżowej sprawowane jest w Wielkim Poście.

Zwiedzanie jasnogórskich Via Crucis rozpocznie się wraz z Wielkim Postem – jak wyraża nadzieję s. Kierznowska – pozostanie w ofercie Jasnogórskiego Centrum Informacji już na stałe.

Źródło: https://www.ekai.pl/w-wielkim-poscie-poznaj-jasnogorskie-via-crucis/
Fot. Hubert Szczypek

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *