Pelplin: Dzień Życia Konsekrowanego w Bazylice Katedralnej

W piątek, 2 lutego 2024 r. w Bazylice Katedralnej w Pelplinie miały miejsce obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Zainaugurowano także peregrynację Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

REKLAMA

Bp Kasyna: Maryja przychodzi do nas i przynosi nam zawsze Jezusa

„Maryja nieustannie przychodzi do nas i przynosi nam Jezusa”, powiedział w Święto Ofiarowania Pańskiego w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

We Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu kapłanów, w tym biskupa pomocniczego Arkadiusz Okroja, uczestniczyły osoby zakonne oraz świeccy z instytutów życia konsekrowanego.

W homilii biskup pelpliński przypomniał, że w liturgii 2 lutego „medytujemy Tego, który jest najważniejszy, Jezusa Chrystusa”. Hierarcha podkreślił, że ewangeliści zapisali, iż Jezusa przynieśli do świątyni rodzice, a sztuka sakralna najczęściej ukazuje Maryję, która  „wnosi Jezusa do świątyni, wprowadza w lud, niesie Go na spotkanie z ludem”.

„Maryja nieustannie przychodzi do nas i przynosi nam Jezusa”, kontynuował biskup i przypomniał, że z dniem dzisiejszym rozpoczyna się w diecezji pelplińskiej ”nawiedzenie Maryi w znaku Jej cudownego obrazu, ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy” jako forma duszpasterska przygotowania diecezji, parafii i rodzin do Roku Świętego 2025.

Bp Kasyna podkreślił, że „mamy świadomość, iż Maryja nie przychodzi do nas sama, gdyż na ikonie widzimy Matkę z Jezusem na ręku”.

Nawiązując do obecności w katedrze osób konsekrowanych kaznodzieja powiedział: „przez swoje powołanie do życia radami ewangelicznymi, przez swoje życie i posługę jesteście świadkami spotkania z Tym, który nas powołał”, dodając podziękowanie za wszelki trud podejmowany w ramach służby Bogu i ludziom.

Szczególne podziękowanie wyraził biskup pelpliński za modlitwy osób konsekrowanych, którymi „wspierają nasze radości i zmagania, łzy i trudności, by skarb wiary umacniał się w nas i w całym Kościele”.

Po homilii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby.

Od dzisiaj w parafiach diecezji pelplińskiej rozpoczyna się peregrynacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obraz nawiedzi rodziny i różne wspólnoty, które tego zapragną. Zazwyczaj każda parafia otrzymuje kilka kopi  obrazu Głównej Patronki diecezji pelplińskiej.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11541-dzien-zycia-konsekrowanego-w-bazylice-katedralnej-w-pelplinie

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *