Wkrótce Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa

Jeżeli małżonkowie będą tworzyli dobre małżeństwa, będą też tworzyli dobre rodziny – podkreślił w rozmowie z KAI Robert Mróz, koordynator Tygodnia Małżeństw z Małżeńskich Dróg. Jak co roku, od 7 do 14 lutego potrwa Międzynarodowy Tydzień Małżeństw. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Małżeństwo Bliskości”. W ramach obchodów odbędą się liczne konferencje, warsztaty oraz różnego rodzaju randki. Wciąż można zapisać się na wiele interesujących wydarzeń w różnych miastach w całej Polsce.

REKLAMA

W tym roku w Warszawie, z okazji Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa odbędą się dwie tury wydarzeń. Pierwszą z nich, pod hasłem „W drogę z Małżeńskimi Drogami” w dniach 2-11 lutego, przygotowała wspólnota Małżeńskie Drogi.

– Zapraszamy na zaplanowane wydarzenia, które będą doskonałym krokiem w stronę lepszych relacji małżeńskich. Tydzień małżeństwa to inicjatywa, która ma dowartościować małżeństwo, uczynić je ważnym, godnym szacunku, wysiłku. Zachęcić do starania, by pracować na rzecz relacji, aby stawała się coraz lepsza i trwalsza – pokreślił w rozmowie z KAI Robert Mróz. – Jeżeli małżonkowie będą tworzyli dobre małżeństwa, będą też tworzyli dobre rodziny. Pamiętajmy, że dzieci z radością obserwują swoich rodziców, którzy pragną ze sobą rozmawiać, wspierać się, okazywać sobie uczucie. Takie pary są dobrym przykładem dla dzieci, które potem będą chciały stworzyć podobne relacje – wyjaśnił koordynator Tygodnia Małżeństw z Małżeńskich Dróg.

Wśród zaplanowanych wydarzeń znajdują się m.in. dwa spacery nordic walking, rekolekcje dla małżeństw (prowadzone przez małżeństwa ze stażem i ks. Giovanni Balarin z Wenecji), warsztaty dialogu małżeńskiego, zwiedzanie Muzeum Wydawnictwa Sióstr Loretanek. 11 lutego o godzinie 11:45 przed Kościołem św. Anny w Warszawie odbędzie się również „Uroczysty Polonez Małżeński”.

– Będzie to Polonez dla wszystkich chętnych Warszawiaków, prowadzony przez profesjonalnego wodzireja. Myślę że będzie to piękna manifestacja małżeńskiej jedności, radości z tego że jesteśmy małżonkami, że trwamy w małżeństwie i to dla nas najpiękniejszy sposób na spędzenie życia w tym powołaniu – podkreślił Robert Mróz.

Szczegółowe informację na temat wydarzenia oraz zapisy znajdują się na stronie: https://www.malzenstwo.pl/aktualnosci/

Drugi cykl warszawskich wydarzeń – „Tydzień Małżeństwa W Sercu Stolicy” – potrwa w dniach 7-14 lutego. W ramach inicjatywy odbędą się m.in. czuwanie modlitewne „Razem w stronę Nieba” z adoracją Najświętszego Sakramentu, któremu towarzyszyć będzie muzyka i śpiew, warsztaty z dialogu małżeńskiego, konferencje („Małżeństwo w XXI wieku. Rola. Szanse. Wyzwania.”, „Kryzys w małżeństwie – jak sobie poradzić i przetrwać”, „Seksualność po chrześcijańsku we współczesnym świecie”), kulturalna randka („Ocalony przez poezję – miłość, która ratuje od śmierci” – połączenie spektaklu i koncertu), szkolenie interaktywne z komunikacji w związku, Eucharystia z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich oraz ostatkowa randka z dialogiem.

Zapisy oraz dokładny opis wszystkich wydarzeń można znaleźć na stronie: https://wsercustolicy.pl/tydzien-malzenstwa-w-sercu-stolicy/

Bogaty program Tygodnia Małżeństwa można znaleźć również w Krakowie. Jedną z atrakcji będzie gra miejska „Czułe pączkowanie” – połączenie romantycznego spaceru po Krakowie z grą miejską i warsztatami małżeńskimi. Uczestnicy rozpoczną randkę odbierając pakiet startowy wraz z mapą punktów do odnalezienia w okolicy i zadaniami do wykonania we dwoje. Następnie przemieszczając się według wskazówek będą realizować co jakiś czas kolejne wyzwania – rozmawiając, robiąc wspólne zdjęcia oraz okazując sobie czułość. W zależności od potrzebnego indywidualnie czasu – można zakończyć spacer w dowolnym miejscu lub na „mecie”, gdzie będą czekać specjalne wyróżnienia oraz pączki.

Dla par przygotowano także warsztaty – „Intymność a rodzicielstwo”, konferencję – „algorytmy relacji”, potańcówkę, warsztaty taneczne – „Let’s swing!” (równolegle z warsztatami tańca dla małżeństw odbędą się zajęcia dla dzieci w wieku 3-10 lat w salce obok), tematyczną randkę – „7 nawyków szczęśliwego małżeństwa”, czy zwiedzanie Muzeum Etnograficznego tropem obiektów związanych z miłością oraz małżeństwem. W jeden z wieczorów Małżeńskiego Tygodnia chętne pary są zaproszone na Mszę św., podczas której odbędzie się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Wszystkie wydarzenia w Krakowie są bezpłatne. Zapisy i potrzebne informacje można znaleźć na stronie internetowej: https://tydzienmalzenstwakrakow.pl/category/wydarzenia/wydarzenia-2024/

Za gdańskie obchody Tygodnia Małżeństwa odpowiada Fundacja Tydzień Małżeństwa. Obejmują one m.in. warsztaty dla małżeństw: „Porozumienie bez przemocy w związku”, „Weź wasz związek na warsztat – o tym jak więzy rodzinne i przekaz międzypokoleniowy oddziałuje na nasze życie”, „Małżeństwo jako bieg długodystansowy. Jak zadbać o dobrą kondycję relacji , czyli 7 zasad J.M.Gottmana”, „Małżeństwo – doświadczenie bliskości i oddalenia – przyspieszony kurs po 5-10-15…30 latach małżeństwa.”, „Konflikt w małżeństwie! Jak zarządzać emocjami???”.

Oprócz tego pary mogą wziąć udział w kursie brydża od podstaw, czy turnieju brydżowym. Zaplanowano także spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Lucyną Kirwil „O miłości w języku” wokół książki „Pokochawszy” oraz Mszę świętą w intencji małżeństw w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie.
Szczegóły na stronie: https://www.tydzienmalzenstwa.pl/gdansk-2023.

Wśród miast, które dołączyły do polskich obchodów Światowego Tygodnia Małżeństwa w 2023 roku znalazły się także m.in. Legnica, Puck, Śrem, Wadowice, Kościerzyna, Pszczyna, Józefów, Poznań, Rumia, Łódź, Czerwonak, Ciechocinek, Wrocław, Jastarnia, Ełk i Olsztyn.

Oprócz wydarzeń stacjonarnych odbędą się także te online, wśród nich „Kurs 7 Darów Miłości – Małżeński miesiąc miodowy w codzienności”, czyli internetowy kurs, oparty na Piśmie Świętym, dla małżonków pragnących na nowo rozpalić w swoich sercach małżeńską miłość.

Inną propozycją jest spotkanie wirtualne „Rozmowy o miłości”, prowadzone przez Annę i Michała Gazdów (Fundacja Przestrzeń Dobra), w którym uczestniczyć będą znani katoliccy twórcy internetowi – Monika i Marcin Gomułkowie („Początek Wieczności”), Iga i Konrad Grzybowscy („Ster na Miłość”) Marta i Stachu Jędrzejewscy („Ludzie Pełni Życia”).

W ramach Tygodnia Małżeństw można także skorzystać z bezpłatnych internetowych mediacji małżeńskich, dla par które mają problemy z wzajemną komunikacją i wysłuchaniem, małżeństw skonfliktowanych, które nie potrafią dojść do porozumienia w ważnych dla kwestiach dotyczących życia małżeńskiego i rodzinnego, małżeństw, które są o krok od wkroczenia na drogę separacji lub rozwodu, a zależy im na uratowaniu związku.

Zapisy na wydarzenia online można znaleźć na stronie:
https://www.tydzienmalzenstwa.pl/category/wydarzenia-online/wydarzenia-online-2023/

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to społeczna kampania promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze w tym samym terminie: 7-14 lutego. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Od tego czasu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym. W 2018 roku powołana została Fundacja Tydzień Małżeństwa.

Celem Kampanii jest stworzenie cyklicznej tradycji, swoistego „festiwalu małżeństwa”, celebrowania i cieszenia się małżeństwem w „okresie walentynkowym”, a także motywowanie ogółu społeczeństwa, specjalistów, mediów i osób publicznych do promowania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich; promowanie małżeństwa jako wartości społecznej i pokazywanie potrzeby permanentnego rozwijania więzi małżeńskiej, aby dawała ona małżonkom satysfakcję i spełnienie; propagowanie programów i inicjatyw wspierających rozwój relacji małżeńskich. Przede wszystkim Tydzień Małżeństwa na za zadanie stworzenie okazji do pogłębienia więzi małżeńskiej oraz nabycie kompetencji interpersonalnych poprzez udział w konferencjach, seminariach, debatach i warsztatach oraz poprzez wspólne, twórcze spędzenie czasu (uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych, sportowych, psychoedukacyjnych).

Źródło: https://www.ekai.pl/malzenstwo-bliskosci-wkrotce-miedzynarodowy-tydzien-malzenstwa/
Fot. Pablo Heimplatz / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *