Ordo Iuris: Stop przywilejom dla konkubinatów jednopłciowych

Premier Donald Tusk ogłosił wprowadzenie do prawa para-rodzinnej instytucji, jaką mają być tzw. związki partnerskie osób tej samej płci. Instytucjonalizacja takich związków i nadanie im przywilejów należnych małżeństwom, byłyby sprzeczne z art. 18 Konstytucji RP – stwierdza w swojej analizie Instytut Ordo Iuris, który przygotował też petycję z żądaniem skierowanym do premiera o obronę konstytucyjnego porządku w obszarze małżeństwa i rodziny.

REKLAMA

Apel adresowany jest także do prezydenta Andrzeja Dudy – o monitorowanie prac nad ustawą, a w przypadku jej przyjęcia – o zawetowanie. Petycję można podpisywać na stronie bronmymalzenstwa.pl

– Partie polityczne tworzące obecny rząd w ciągu ostatnich lat wielokrotnie deklarowały przywiązanie do Konstytucji RP. Jednak teraz przedstawiciele nowo powołanego rządu Premiera Donalda Tuska zapowiadają kroki stanowiące uderzenie w konstytucyjną tożsamość małżeństwa – pisze Ordo Iuris w petycji.

Instytut przypomina wypowiedź Donalda Tuska, który zapewnił, że „jeszcze tej zimy”. parlament będzie procedować projekt ustawy o „związkach partnerskich”. Podobna deklaracja padła z ust minister ds. równości Katarzyny Kotuli, która stwierdziła, że wprowadzenie w Polsce tzw. związków partnerskich ma być pierwszym krokiem do zrównania konkubinatów jednopłciowych w prawach z małżeństwami.

Takie regulacje – analizuje Ordo Iuris – byłyby sprzeczne z art. 18 Konstytucji RP, który stanowi, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Sąd Najwyższy potwierdził natomiast, że u źródeł tego przepisu stoi chęć uniemożliwienia instytucjonalizacji konkubinatów osób tej samej płci.

Zdaniem Instytut Ordo Iuris, Polska spotyka się z naciskiem międzynarodowym w tej sprawie.

– W grudniu Europejski Trybunał Praw Człowieka, rozpatrując skargę polskich aktywistów ruchu LGBT, nakazał Polsce prawne uznanie związków jednopłciowych. Ów wyrok może posłużyć liberalnej lewicy do uzasadnienia zapowiadanego projektu. Jednak wbrew narracji lewicy, wykonanie wyroku ETPC nie musi wiązać się z przyznaniem tego typu konkubinatom wszelkich praw należnych małżeństwom, a jedynie z jakąś formą prawnego uznania ich relacji przez państwo – podkreśla Instytut.

W apelu wspomniano też, że postulat instytucjonalizacji konkubinatów jednopłciowych jest „elementem szerszej strategii genderowych ideologów, której celem jest redefinicja rodziny”.

– Przykłady państw, które wprowadziły „związki partnerskie”, dobitnie pokazują, że realizacja tego postulatu jest zazwyczaj pierwszym krokiem do stopniowego zacierania różnic pomiędzy sytuacją prawną małżeństw i związków jednopłciowych, którym w końcu zostaną przyznane wszelkie przywileje zarezerwowane wyłącznie dla małżeństw, łącznie z adopcją dzieci – zaznacza Ordo Iuris.

Instytut apeluje zatem do premiera o zaniechanie realizowania postulatów sprzecznych z polskim porządkiem konstytucyjnym. Wzywa także prezydenta Andrzeja Dudę do czuwania nad porządkiem konstytucyjnym. W przypadku przyjęcia przez Sejm zapowiadanej ustawy, Ordo Iuris apeluje o jej zawetowanie.

Źródło: https://www.ekai.pl/ordo-iuris-stop-przywilejom-dla-konkubinatow-jednoplciowych/
Fot. Nick Karvounis / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *