Stolica Apostolska wydała dekret dla Malborka. Czego dotyczy?

Sesja Rady Miasta oraz Msza święta złożyły się na uroczystość ogłoszenie patronatu Najświętszej Maryi Panny nad Malborkiem. Dekret Stolicy Apostolskiej przekazał włodarzom miasta, mieszkańcom oraz duchowieństwu biskup elbląski Jacek Jezierski. Proces ubiegania się o patronat trwał trzy lata. Jednym z jego elementów było seminarium naukowe o kulcie maryjnym w Malborku w ciągu wieków.

REKLAMA

Uroczystą sesję rady miejskiej otworzył i poprowadził jej przewodniczący Paweł Dziwosz. Wraz z radnymi uczestniczyli w niej: burmistrz Marek Charzewski i jego zastępcy: Janusz Wilki i Józef Barnaś, księża biskupi: Jacek Jezierski i Wojciech Skibicki, proboszczowie parafii malborskich, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy Malborka.

Zebrani w sali obrad wysłuchali najpierw krótkiej historycznej prelekcji wygłoszonej przez dr. hab. Janusza Trupindę, dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku. Przypomniał on m.in., że więzi Matki Zbawiciela z Malborkiem łączą się wprost z imieniem budowniczych grodu nad Nogatem, a więc Zakonem Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Zamek wybudowany przez krzyżaków określany jest w źródłach jako „castrum Sanctae Mariae” (zamek Świętej Marii), po niemiecku Marienburg.

– Powodem mojej obecności tutaj jest obowiązek przekazania miastu postanowienia Dykasterii do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej. Postanowienie wychodzi na przeciw decyzji Rady Miasta, która uznała za stosowne, aby wesprzeć swoim głosem wniosek osób pragnących, by uznać Najświętszą Maryję Pannę patronką Malborka – mówił do zebranych na sesji bp Jezierski. – Duża grupa mieszkańców Malborka to rzymscy katolicy, gromadzący się w sześciu kościołach parafialnych. Osoba Marii z Nazaretu jest dla nich kimś ważnym, znaczącym, bliskim. Boża Rodzicielka, w naszej tradycji kulturowej mówimy: Bogurodzica. Radzie Miasta Malborka dziękuję za zrozumienie tego symbolicznego gestu, jakim jest uznanie patronatu. Dziękuję też radnemu Kazimierzowi Pietkiewiczowi za inicjatywę, która dzisiaj ma miejsce – podkreślił biskup elbląski, po czym przekazał przewodniczącemu Rady Miasta oraz Burmistrzowi Malborka dekret Stolicy Apostolskiej.

– Jest to historyczna chwila dla Malborka, dla wszystkich mieszkańców. Jest to także moment, na który wielu w Malborku czekało. Jest to pewien element, który w historii naszego miasta był potrzebny – mówił Paweł Dziwosz, przewodniczący rady miejskiej. – Pragnę wyrazić zadowolenie i podziękowanie za to, że Stolica Apostolska przychyliła się do woli mieszkańców, następnie woli radnych miasta, którzy przecież są przedstawicielami mieszkańców – przypomniał zebranym. Głos zabrał także radny Kazimierz Pietkiewicz, który opowiedział o tym jak zrodziła się inicjatywa ubiegania się o patronat Najświętszej Maryi Panny, a także o trudnościach jakie jej towarzyszyły, zwłaszcza tym związanym z pandemią Covid-19.

Druga część uroczystości miała charakter religijny. Stanowiła ją koncelebrowana przez proboszczów malborskich parafii oraz księży pochodzących z Malborka Msza święta w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Liturgii tej przewodniczył bp Jacek Jezierski. W wygłoszonym kazaniu zauważył on, że ogłoszenie patronatu Najświętszej Maryi Panny dla Malborka niczego nie kończy, ale jest punktem rozpoczęcia nowej drogi. Osobę Matki Zbawiciela, Jej piękno i dobroć należy przybliżać nowym pokoleniom, ludziom młodym. Potrzeba też dojrzałości w naszej pobożności maryjnej, oczyszczenia jej z niepotrzebnych uniesień i emocjonalności.

Dekret Stolicy Apostolskiej odczytał  bp Wojciech Skibicki, po czym bp Jezierski przekazał dokument ks. kan. dr. Arkadiuszowi Śnigierowi, gospodarzowi miejsca oraz dziekanowi malborskiemu. Przed końcowym błogosławieństwem poświęcony został sztandar rady miasta.

Asystę liturgiczną Mszy przygotowali alumni seminarium duchownego w Elblągu, którzy przybyli na uroczystość wraz moderatorami: ks. prof. Markiem Karczewskim (rektorem) i ks. Karolem Wagą (wicerektorem).

Źródło: https://www.ekai.pl/najswietsza-maryja-panna-patronka-malborka-ogloszenie-dekretu-stolicy-apostolskiej/
Fot. Wikipedia

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *