Ostrowite: Za nami Rytelskie Spotkanie Młodych [RELACJA]

18 listopada przypada wspomnienie liturgiczne Bł. Karoliny Kózkównej. Święty Jan Paweł II w czasie jednej ze swoich pielgrzymek do Polski w 1987 roku powiedział w Tarnowie w czasie beatyfikacji Karoliny: „Ta młodziutka córka Kościoła tarnowskiego, którą od dzisiaj będziemy zwać błogosławioną, swoim życiem mówi przede wszystkim do młodych, do chłopców i dziewcząt… Mówi o wielkiej godności kobiety: o godności ludzkiej osoby. O godności ciała, które wprawdzie na tym świecie podlega śmierci, jak i jej młode ciało uległo śmierci, ale to ludzkie ciało nosi w sobie zapis nieśmiertelności, jaką człowiek ma osiągnąć w Bogu wiecznym i żywym, przez Chrystusa…”

REKLAMA

Jej piękne, choć krótkie życie, dramatyczna śmierć i heroizm, z jakim broniła wartości, którymi żyła każdego dnia wciąż inspiruje młodych ludzi. Dlatego też dziewczęta i chłopcy z dekanatu rytelskiego już po raz trzeci zebrali się w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem, by uczcić swą Patronkę. 

W tegorocznym wydarzeniu współpatronką była Maryja Niepokalana.

Spotkanie młodych rozpoczęło się modlitwą miejscowego Proboszcza ks. Tomasza, który też witając wszystkich przedstawił osoby zaproszone do przeżycia spotkania. Wszyscy zebrani zjednoczeni zostali w zabawach integracyjnych prowadzonych przez Ks. Piotra Jarosiewicza, który przyjechał z Drohiczyna, gdzie posługuje jako Dyrektor Wydziału Młodzieży przy Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Diecezjalny Asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Ks. Piotr jest znany młodzieży w całej Polsce, gdyż prowadzi aktywnie kanał ewangelizacyjny na TikToku. Po wspólnej integracji wygłosił konferencje o tym, jak Bóg działa w życiu człowieka i jak ważne jest to, by Mu na to pozwolić. Podawał wiele przykładów, a także przedstawił kryzys własnej drogi Chrystusowego kapłaństwa. Po jego bardzo poruszającej konferencji młodzież mogła wysłuchać świadectwa Natalii Wensierskiej. Opowiedziała zgromadzonej młodzież jak dziewięć lat temu spotkała Jezusa, doświadczyła Bożej Miłości i zrozumiała że jest powołana do tego by być szczęśliwa i żyć pełnią.  Od tego czasu doświadcza życia w nowej jakości. Życia w którym stylem życia jest uwielbienie. 

Przez siedem lat formowała się we Wspólnocie Przymierza Rodzin Mamre. Aktualnie jest liderem zespołu muzyki uwielbienia, studentką drugiego roku Szkoły Uwielbienia oraz formuje się realizując Kurs Biblijny. 

Jest szczęśliwa, gdyż odkrywa że jest Kochana taka, jaka jest. W czasie spotkania Natalia animowała śpiew. Po jej świadectwie wszyscy udali się do kościoła parafialnego na Eucharystię. Mszy św. Przewodniczył i homilię wygłosił ks. Biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj. Nawiązując do ewangelii dnia ks. Biskup porównał nosze paralityka do indeksu przygotowań do sakramentu bierzmowania, a czterech przyjaciół do Ewangelistów, którzy chcą nam pomóc zbliżyć się do Jezusa.

Po Mszy świętej i powrocie na miejscową salę gimnastyczną Szkoły Podstawowej na wszystkich uczestników spotkania czekało przedstawienie Teatru Tańca z Krakowa zatytułowane „LILIA”. Sztuka inspirowana życiem Maryi, poprzez różne techniki tańca współczesnego ukazuje nie tylko życie codzienne Matki Bożej, ale przede wszystkim jej przeżycia wewnętrzne. Spektakl zachowuje strukturę różańca świętego, dzięki czemu widz miał możliwość doświadczenia autentycznej modlitwy. Choreografie taneczne ukazują sceny z życia najpiękniejszej z Lilii – od tych radosnych, jak np. Zwiastowanie czy Narodzenie, poprzez bolesne, aż do chwalebnych, jak Śmierć Jezusa oraz Jego Zmartwychwstanie. Nazwa spektaklu nawiązuje do samej osoby Maryi, jako wzoru czystości, delikatności i piękna. Spektakl cieszył nie tylko oczy widzów, ale również poruszał ich serca. Na zakończenie Ksiądz Biskup pobłogosławił wszystkich, a dopełnieniem był wspólny obiad dla każdego.

Źródło: https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/rytelskie-spotkanie-mlodych/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *