Gotowe jest serce największego dzwonu na świecie „Vox Patris”

Największy kołysany dzwon na świecie powstaje w Polsce, m.in. w Krakowie, dla brazylijskiego sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade. Jego serce zostało odlane w Kuźni Glinik w Gorlicach.

REKLAMA


Serce giganta waży 2 tony, mierzy ponad 4 m, a jego średnica w najszerszym miejscu ma ponad 50 cm. Sam dzwon „Vox Patris” (Głos Ojca) waży 55 ton, ma ponad 4 m i 4,5 m średnicy. Jego powierzchnię pokrywają zdobienia nawiązujące do historii powstania brazylijskiego sanktuarium oraz charakterystyczne dla Brazylii motywy roślinne, zwierzęta i ptaki.

Do poruszania dzwonu będą potrzebne cztery, specjalnie zaprojektowane, największe na świecie silniki liniowe.

Przy dobieraniu proporcji materiałów do wykonania serca wzorowano się na sercu wawelskiego Zygmunta. Odpowiedni stop metali opracowano w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pod kierunkiem Andrzeja Bochnaka – znawcy i opiekuna dzwonów w katedrze na Wawelu, w sanktuarium na Jasnej Górze oraz w krakowskiej bazylice Mariackiej. Stal użyta do odlania dzwonu ma specjalnie dobrany skład chemiczny. Jest odpowiednio miękka, aby bijące serce nie niszczyło jego pierścienia.

Jeszcze w tym roku serce wraz z mocowaniem, po końcowej obróbce mechanicznej, zostanie przetransportowane na Śląsk, gdzie będzie czekał dzwon odlany przez ludwisarzy pracowni Jana Felczyńskiego w Przemyślu, we współpracy z firmą Rduch Bells & Clocks w Czernicy i spółką Metalodlew w Krakowie.

Do Brazylii dzwon trafi drogą morską. Polscy ludwisarze mają wykonać dodatkowo ponad 70 mniejszych dzwonów do bazyliki w Trinidade.

„Vox Patris” jest obecnie najcięższym kołysanym dzwonem na świecie. Do tej pory miano to nosił dzwon ważący ponad 36 ton, odlany w Holandii, znajdujący się w japońskim uzdrowisku Gotenba na stoku góry Fudżi. Dla porównania – krakowski Zygmunt z katedry na Wawelu waży zaledwie 9,6 tony.

Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trinidade położone jest w centralno-zachodniej Brazylii i jest jednym z największych ośrodków kultu religijnego w tym kraju. Dzwon zawiśnie na budowanej tam ponad 100-metrowej wieży.


Źródło: https://ekai.pl/gotowe-jest-serce-najwiekszego-dzwonu-na-swiecie-vox-patris/
Fot. Twitter

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *