WSD w Pelplinie: Alumni III roku otrzymali strój duchowny

W niedzielę, 22 października 2023 r. – we wspomnienie św. Jana Pawła II – w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj przewodniczył Mszy św., podczas której odbyły się obłóczyny alumnów III roku formacji do kapłaństwa.

REKLAMA

„Dzisiaj nasza wspólnota radowała się z powodu sześciu braci z III roku, którzy przoblekli się w strój duchowny – sutannę.

Bezpośrednie przygotowanie do tego wydarzenia rozpoczęło się wspólnie odśpiewaną Jutrznią, podczas której ks. Rektor wytłumaczył nam, czym jest sutanna i jak ją nosić. O godzinie 9 rozpoczęła się półgodzinna adoracja. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem klerycy III roku zabrali swoje nowe, idealnie ułożone sutanny i wyruszyli na krużganki, gdzie czekali na nich rodziny i przyjaciele. Wtedy nastąpił pamiętny i symboliczny moment – obcięcie krawatu i uroczyste nałożenie sutanny.

W pełnym radości i wzruszenia orszaku zgromadzeni ruszyli do Bazyliki katedralnej.
Rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. bp. Arkadiusz Okroj. Przed uczynieniem znaku Krzyża biskup pobłogosławił i poświęcił tych, którzy dopiero co przywdziali sutanny. Na homilii skierował do nich słowa, by swoim życiem ukazywali Chrystusa, byli Jego transparentnymi przekaźnikami.

Świętowanie przeniosło się w mury Seminarium. Po wspólnym obiedzie goście rozproszyli się do mniejszych sal, aby w gronie najbliższych dzielić się radością z tymi, którzy, jak powiedział Biskup Arkadiusz, „zewnętrznie utożsamili się z Chrystusem”.

Nasza wspólnota cieszyła się dziś także ze wspomnienia Jana Pawła II. Po modlitwie różańcowej przeszliśmy na most nad Wierzycą, pod jego pomnik. Upraszaliśmy wstawiennictwa i opieki Papieża Polaka i odśpiewaliśmy jego ulubioną pieśń. Na koniec ks. Rektor scharakteryzował nam sylwetkę tego wielkiego świętego jako osoby, która aż do końca swego ziemskiego życia starała się i od siebie wymagała, nawet pomimo ograniczeń ciała. Takiej z wiary wynikającej pracowitości i ofiarności ks. Rektor życzył nam.

Zaprawdę, dzisiejszy dzień pełen był radości!”

Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie
Plac Mariacki 7
83-130 Pelplin
Tel.: (58) 536 16 64 / 508 830 077
E-mail: seminarium@diecezja-pelplin.pl

Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia ks. biskupa Arkadiusza Okroja – udzielenie obrzędu obłóczyn – Pelplin, 22.10.2023 r.

Źródło:
http://seminariumpelplin.pl/aktualnosci/obloczyny/
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11239-alumni-pelplinskiego-seminarium-duchownego-otrzymali-stroj-duchowny

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *