80. rocznica wybuchu II wojny światowej – pamięci pomordowanych w Piaśnicy

6 października w Lasach Piaśnickich odbędą się główne uroczystości ku czci pomordowanych. W diecezji gdańskiej obecny rok jest Jubileuszowym Rokiem Błogosławionych Męczenników okresu II wojny światowej. 

REKLAMA

O godz. 11.00 – rozpoczęcie uroczystości przy grobie nr 1 – modlitwa poświęcenia i przejazd do Kaplicy Leśnej. Kwadrans później przy Kaplicy Leśnej odbędzie się ceremoniał wojskowy – wprowadzenie sztandaru i wciągnięcie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu narodowego, apel poległych i salwa honorowa. O godz. 11.30 uroczystą mszę świętą odprawi ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Ale to nie jedyne wydarzenia poświęcone Piaśnicy – największemu miejscu kaźni na Pomorzu

Już 3 października o godz. 19 w  Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie premierowe widowisko muzyczne – koncert “Moja Piaśnica” w wykonaniu zespołu “4razywroku” w Wejherowie. Inscenizacja oparta jest na utworach poetyckich Mirosława Odynieckiego, w aranżacji muzycznej Szymona Kamińskiego, z projekcją multimedialną, oprawą sceniczną świateł i w reżyserii Mariusza Sławińskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. 

Widowisko muzyczne kierowane jest w szczególności do wielbicieli muzyki i poezji oraz osób pragnących posiąść wiedzę o wydarzeniach historycznych związanych z niemiecką eksterminacją polskich elit na Pomorzu jesienią 1939 roku. Wstęp bezpłatny, biletowany.

Natomiast 5 października siostry ze zgromadzenia Zmartwychwstanek w Wejherowie zapraszają na Sympozjum ku czci bł. Alicji Kotowskiej. O godz. 9:00 msza święta w kolegiacie wejherowskiej pw. Trójcy Świętej pod przewodnictwem ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia. Nastąpi także  nadanie imienia Bł. Alicji Kotowskiej drużynie harcerskiej, zaś o godz. 10:30 – Oratorium „Requiem Piaśnickie” – epos regionalny w hołdzie pomordowanym w Lasach Piaśnickich w 1939 r. Muzyka i kierownictwo muzyczne –Andrzej Nanowski, scenariusz i reżyseria – Dariusz s. Wójcik.

Tragedii w Piaśnicy poświęcone będą inne wydarzenia.

6 października w kościele w Mechowej Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Pucki zaprasza  na koncert “Piaśnicki Lament” zespołu Folk Acoustic. Do poezji “Piaśnica oczyma poetów” muzykę napisał gdański kompozytor młodego pokolenia – Szymon Chyliński – w ramach stypendium śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Na „Piaśnicki Lament” składa się 10 utworów: 7 w języku polskim oraz 3 w języku kaszubskim. Muzykę skomponował Szymon Chyliński a utwory wykonał pięcioosobowy zespół Folk Acoustic w składzie: Katarzyna Chylińska – wokal, Klaudia Kulwikowska – klarnet, Hanna Chylińska – skrzypce, Mateusz Kot – kontrabas i Szymon Chyliński- akordeon. 

“Piaśnicki Las” zostanie zaprezentowany 13 października w kościele pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie, i 10 listopada w- Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie.

Z Chwaszczyna wyszła idea zaprezentowania Piaśnickiej Mszy Żałobnej. Jej premiera odbędzie się 26 października o godz. 19 w Sanktuarium Piaśnickim w Wejherowie, w kościele pw. Chrystusa Króla. Później chórzyści zaśpiewają także 10 listopada w Chwaszczynie, 16 listopada w Gdyni i 23 listopada w Pierwoszynie.

To swoiste epitafium pamięci ludzi, którzy zostali pomordowani w lasach piaśnickich za polskość. Utwór jest częściowo polsku, kaszubsku i po łacinie. Kompozycja ta ma charakter 9-częściowego Requiem podług obrządku rzymskiego. Choć tekst swoim przesłaniem odbiega od tradycyjnej Missa pro defunctis, to jednak symboliką opowiadaną słowem hołdu i czci określa jej najważniejsze fragmenty (Sanctus, Agnus Dei).


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/6700-80-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-pamieci-pomordowanych-w-piasnicy

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *