Ingres kard. Grzegorza Rysia do łódzkiej katedry

W sobotę, 14 października 2023 r., odbył się ingres kard. Grzegorza Rysia do bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Kard. Ryś przyjechał na uroczystości do Łodzi w trakcie trwającego w Rzymie Synodu, aby tutaj modlić się za Kościół, Ojca Świętego i polecać Synod.

REKLAMA

Metropolitę łódzkiego przywitał bp Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. „Chcielibyśmy prosić Boga o potrzebne łaski dla księdza kardynała, żeby w tej nowej misji którą wypełnia, mógł jak najskuteczniej przyczyniać się do pomnażania dobra Kościoła powszechnego, Kościoła w Polsce i w naszej archidiecezji, zwłaszcza na tych polach, które od dawna są bliskie sercu naszego pasterza” – mówił bp Pękalski.

Mszę św. wraz z nowym kardynałem koncelebrowali abp senior Władysław Ziółek, bp Ireneusz Pękalski, bp Marek Marczak, kanonicy kapituł archikatedralnej łódzkiej, kolegiaty łaskiej i wolborskiej oraz duchowni diecezjalni i zakonni.

W homilii kard. Ryś odwołując się do Słowa Bożego przypominał, że Pan Bóg stworzył nas do życia we wspólnocie. „Pan Bóg nas stworzył do odwagi odpowiadania wzajemnie za siebie. Tego uczymy się od najmłodszych lat żyjąc w rodzinie, ale potem konsekwentnie tego powinniśmy się uczyć we wspólnocie jaką jest nasz naród. Pan Bóg nas stworzył do wzajemnej odpowiedzialności za siebie, do odwagi w takiej odpowiedzialności i do miłości w takiej odpowiedzialności” – powiedział kard. Ryś.

„Kim byśmy byli bez tej Matki, którą jest Kościół? Kim byśmy byli ze swoją wiarą poza tą wspólnotą? Pan Bóg mówi nam: zobacz, że jesteś częścią wspólnoty, jaką jest twój naród, ale i częścią wspólnoty, którą jest Kościół” – mówił metropolita łódzki.

Nawiązując do trwającego Synodu zwrócił uwagę na to, że lęk o przyszłość Kościoła nie może przysłonić jego misji i działania Ducha Świętego. „Szczęśliwi ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zatrzymują je. Musimy zatrzymać to Słowo w sercu. Nie bójcie się, ono pięknie zaowocuje: pięknym narodem i pięknym Kościołem” – zakończył kard. Ryś.

Po Komunii odśpiewano uroczyste Magnificat, dziękując Bogu za pierwszego metropolitę łódzkiego. W 100-letniej historii diecezji kard. Ryś jest pierwszym, który otrzymał godność kardynała.

W imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej gratulacje kard. Rysiowi złożył jej przewodniczący bp Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce, a w imieniu zebranych najlepsze życzenia przekazał bp Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

Archidiecezja łódzka/ BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/kard-rys-podczas-ingresu-do-katedry-lodzkiej-kim-bysmy-byli-bez-matki-ktora-jest-kosciol/
Fot.: archidiecezja.lodz.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *