Pelplin: Koncert pt. „NIE MA WIĘKSZEJ MIŁOŚCI” – zaproszenie

W środę, 11 października 2023 r. o godz. 18:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbędzie się koncert pt. „NIE MA WIĘKSZEJ MIŁOŚCI” ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wstęp wolny.

REKLAMA

Podczas koncertu wystąpią:
– Darek Malejonek,
– Ania Rusowicz,
– Marika, Dagmara i Martyna Melosik,
– Kasia Malejonek,
– Damian Ukeje,
– Tomasz Mackiewicz,
– Tomasz Drozdek T.Etno
– Kacper Popek. 

Repertuar koncertowy oparty jest na projektach autorstwa Darka Malejonka:
– “Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” współpraca z Narodowym Centrum Kultury, opowiadające o Polakach ratujących Żydów,
– “Centrum Oporu Cywilnego” współpraca z Instytutem Pileckiego, opowiadające o Cywilach walczących bez broni,

Organizator koncertu:
– Fundacja Muzyka Świata
– Biuro Programu Niepodległa ze środków Ministerstwa Kultury

Partner koncertu:
– Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie

Wydarzenie organizowane przez Biuro “Niepodległa” w ramach programu kulturalnego towarzyszącego beatyfikacji rodziny Ulmów.  Sfinansowano ze środków Budżetu Państwa.

Opis koncertu „NIE MA WIĘKSZEJ MIŁOŚCI” ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata:

Koncert w szczególny sposób upamiętni Rodzinę Ulmów z Markowej, która wraz z siedmiorgiem dzieci, oddała życie ratując rodziny żydowskie w czasie II wojny światowej.
Ulmowie robili to w imię wierności wierze i zgodnie z przykazaniami miłości bliźniego. Ich heroiczna śmierć, była zwieńczeniem ofiarnej miłości realizowanej dzień po dniu.

Jesienią 1942 r. do domu Józefa i Wiktorii Ulmów przyszła żydowska rodzina Goldmanów z Łańcuta – Saul Goldman, znany w okolicy handlarz bydła, i jego czterej synowie. Ulmowie udzielili im schronienia na poddaszu. Wkrótce do ukrywających się dołączyły także dwie córki oraz wnuczka Chaima Goldmana z Markowej.

24 marca 1944 r. do Markowej przyjechali z Łańcuta niemieccy żandarmi wraz z granatową policją. Nad ranem weszli do domu Ulmów. Najpierw zabili synów Goldmana i wszystkich pozostałych z ósemki Żydów ukrywających się na strychu. Następnie niemieccy żandarmi wyprowadzili przed dom i zabili Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię, sześcioro ich małych dzieci, a także i to, które zaczęło się rodzić podczas kaźni.

– Patrzcie jak giną polskie świnie, które pomagają Żydom – rzucił jeden z niemieckich morderców nad ciałami rodziny Ulmów, którzy ponad półtora roku ukrywali pod swoją strzechą prześladowanych żydowskich sąsiadów i ich bliskich.

We wrześniu 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Od 2018 r. w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – 24 marca – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

10 września odbyła się uroczysta beatyfikacja Rodziny Ulmów. To pierwszy raz w historii Kościoła, gdy do godności błogosławionych zostanie wyniesiona cała rodzina.

To właśnie tej niezwykłej rodzinie i wszystkim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata dedykowany jest koncert, do którego Darek Malejonek, dyrektor artystyczny projektu zaprosił wspaniałych Artystów:
Ania Rusowicz, Marika, Dagmara i Martyna Melosik, Kasia Malejonek, Aleksandra Idkowska, Symcha Keller, Damian Ukeje oraz Tomasz Mackiewicz, Tomasz Drozdek T.Etno, Kacper Popek i Piotr Żak.

Koncert będzie okazją do upamiętnienia wszystkich Sprawiedliwych, którzy w czasach niewyobrażalnego terroru nie zawahali się nieść pomocy swoim żydowskim sąsiadom.

Źródło: https://mok.pelplin.pl/wydarzenie-101-nie_ma_wiekszej_milosci_koncert-szczegoly-5227.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *