100 lat Kartuz – uroczystości patrona miasta św. Brunona

Dziś Kartuzy obchodzą po raz 21. imieniny swojego patrona – św. Brunona z Kolonii. To wyjątkowe imieniny – w roku 100-lecia nadania praw miejskich Kartuzom.

REKLAMA

Świętowanie rozpocznie się o godz. 10.30 wymarszem spod Urzędu Miejskiego delegacji i pocztów sztandarowych. O godz. 11.00 w kolegiacie Wniebowzięcia NMP Mszę św. odpustową odprawi biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Po drodze kolumna zatrzyma się przy kapliczce św. Brunona.

“W 2001 r. władze samorządowe miasta wystąpiły do J.E. Ks. Biskupa Pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi o ustanowienie św. Brunona – założyciela Zakonu Kartuzów – patronem miasta Kartuzy. Biskup Pelpliński sformułował prośbę w tej sprawie do Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu w Rzymie, która dekretem z z dnia 10 stycznia 2002 r. ustanowiła św. Brunona patronem miasta Kartuzy.” – pisała Barbara  Kąkol w artykule o historii miasta na stronie internetowej Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

I podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 100-lecia nadania praw miejskich, która odbyła się 31 marca br., dyrektor Barbara Kąkol  wygłosiła referat.

Posłuchaj TUTAJ:
– Referat o historii Kartuz – z okazji 100-lecia nadania praw miejskich – B. Kąkol

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/11177-100-lat-kartuz-uroczystosci-patrona-miasta-sw-brunona

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *