Ponad połowa żyjących kardynałów pochodzi z „nadania” Franciszka

Po konsystorzu 30 września w Watykanie, Kolegium Kardynalskie liczy 242 członków, z których 131 mianował Franciszek, 64 – Benedykt XVI i 47 – św. Jan Paweł II. W tym gronie jest 137 uprawnionych do udziału w konklawe, przy czym 99 z nich kreował obecny Ojciec Święty, 29 – jego bezpośredni poprzednik i 9 – papież Polak. A wśród 105 purpuratów nieelektorów 32 powołał papież Bergoglio, 35 – Ratzinger i 38 – Wojtyła. Konsystorz był 9. w obecnym pontyfikacie – Franciszek mianował na nich łącznie 142 kardynałów, z których 11 zmarło. Tyle samo konsystorzy zwołał w ciągu swego ponad 26-letniego pontyfikatu Jan Paweł II, ale kreował na nich w sumie 231 purpuratów, z których zmarło dotychczas 182.

REKLAMA

Wszyscy członkowie Kolegium Kardynalskiego pochodzą łącznie z 90 krajów na wszystkich kontynentach. Tradycyjnie już najwięcej purpuratów mają Włosi – obecnie jest ich 50, a więc nieco ponad 20 proc. całego składu tego gremium, ale trzeba pamiętać, że jeszcze w czasach Piusa XII (1939-58) stanowili oni ponad połowę ówczesnego Kolegium, które było jednak znacznie mniej liczne niż obecnie i np. w konklawe, które zebrało się po jego śmierci w październiku 1958, wzięło udział jedynie 51 kardynałów (ale dwóch: József Mindszenty z Węgier i Alojzij Stepinac z ówczesnej Jugosławii nie mogło przybyć do Rzymu).

Po Włochach najliczniej w Kolegium reprezentowani są Amerykanie – 17 członków, następnie Hiszpanie – 14, Francuzi – 8, Argentyńczycy, Brazylijczycy i Niemcy – po 7 oraz Meksykanie i Portugalczycy – po 6 swoich rodaków wśród kardynałów. Kościół w Polsce ma obecnie 5 kardynałów, z tym że dwaj z nich: Konrad Krajewski i Stanisław Ryłko urzędują na co dzień w Rzymie i nie należą do naszego episkopatu. Pozostali to: Kazimierz Nycz – metropolita warszawski i Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, a także Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski-senior i nie ma on już prawa udziału w konklawe.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Angolczyk Alexandre do Nascimento (1 III 1925), Argentyńczyk poch. chorwackiego Estanislao Esteban Karlic (7 II 1926) i Ugandyjczyk Emmanuel Wamala (15 XII 1926), najmłodszymi zaś Włoch posługujący w Mongolii Giorgio Marengo, ur. 7 VI 1974, Timorczyk (Wschodni) Virgilio Do Carmo da Silva (27 XI 1967) i Brazylijczyk Paulo Costa (ur. 20 VII 1967). Najdłuższy staż w Kolegium mają obecnie trzej kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandii, Alexandre do Nascimento z Angoli i Thomas Stafford Williams z Nowej Zelandii, mianowani 2 lutego 1983, a więc ponad 40 lat temu.

Źródło: https://www.ekai.pl/ponad-polowa-zyjacych-kardynalow-pochodzi-z-nadania-franciszka/
Fot. IPA/Sipa USA/East News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *