Radosne spotkanie członków Ruchu Wiara i Światło w Bydgoszczy

13 spośród 16 wspólnot ruchu Wiara i Światło, działających na terenie Polski północnej pojawiło się na zjeździe prowincji Polski Północnej w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy na Piaskach. Przyjechali członkowie grup z diecezji bydgoskiej, gdańskiej, pelplińskiej aż po Szczecin. Od 20 do 22 września wiele się tam działo.

REKLAMA


Wspólnota Wiara i Światło to grupa zrzeszająca 10-40 osób. Są to upośledzone umysłowo dzieci, młodzież i dorośli, ich rodzice i przyjaciele, którzy spotykają się przynajmniej raz w miesiącu na przyjacielskich spotkaniach, dzieleniu się, modlitwie i świętowaniu. 

Na zjazd dojechać miała Ula Czyrnecka, nowy wicekoordynator międzynarodowy dla Polskich Prowincji. W ubiegłym roku polski ruch Wiara i Światło obchodził 40-lecie działalności. Ruch międzynarodowy zmierza do 50-lecia istnienia. Bowiem wszystko zaczęło się we Francji w latach 1970.

Historia ruchu Wiara i Światło

“Inspiracją do powstania ruchu Wiara i Światło była historia małżeństwa Kamili i Gerarda Profit oraz dwójki ich głęboko upośledzonych dzieci, Loica i Tadeusza, która wydarzyła się w 1968 roku we Francji. Rodzice bardzo pragnęli pojechać wraz ze swoimi dziećmi na pielgrzymkę do Lourdes. Jednak dla tak upośledzonych dzieci nie było miejsca na pielgrzymce diecezjalnej. Uznano ten pomysł za co najmniej dziwny, tym bardziej, że takie dzieci i tak nic nie zrozumieją a tylko będą ciężarem i przeszkodą. Rodzice postanowili nie rezygnować tak łatwo i wybrali się do Lourdes prywatnie. Niestety stosunek innych ludzi do ich dzieci był bardzo negatywny, starano się za wszelka cenę uświadomić rodzicom, iż z takimi dziećmi nie należy pokazywać się wśród innych ludzi.
Jean Vanier, ówczesny założyciel domów Arki stanowiących miejsce całodziennego pobytu osób niepełnosprawnych i zdrowych, dowiedziawszy się o tejże historii postanowił zebrać i poprowadzić pierwszą pielgrzymkę osób niepełnosprawnych do Lourdes. Pielgrzymka odbyła się na Wielkanoc, w Wielki Piątek 9 kwietnia 1971. Uczestniczyły w niej osoby niepełnosprawne wraz z rodzinami i bliskimi, zarówno katolicy jak i protestanci. Przy grocie Masabielskiej, w Lourdes spotkało się 12000 osób, z czego ponad 4000 tysiące upośledzonych umysłowo z 15 krajów świata.
Ta pielgrzymka stała się początkiem do zawiązania wspólnot Wiara i Światło, które miały zajmować się pomocą osobom upośledzonym i ich rodzinom w odnalezieniu własnego miejsca w Kościele i społeczeństwie. Aby ta międzynarodowa pielgrzymka nie stała się jednorazowym incydentem, postanowiono by wszyscy jej uczestnicy stworzyli wspólnoty skupiające niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie, ich rodziny i przyjaciół. Tak zaczęły się zawiązywać kolejne grupy oparte na przyjaźni, wzajemnym poszanowaniu i zrozumieniu. Pierwsze z nich pojawiły się we Francji. Z biegiem lat, na całym świecie, powstawało wiele podobnych wspólnot w różnych środowiskach i wyznaniach chrześcijańskich. W tej chwili Ruch działa w 90 krajach świata tworząc w nich 51 prowincji. W Polsce jest obecnie około 150 wspólnot. Prowincja Północnej Polski liczy 16 wspólnot i obejmuje całe Pomorze od Szczecina poprzez Bydgoszcz aż po Gdańsk, Gdynię i Władysławowo.”

Galeria zdjęć: http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2019.09.21Bydgoszcz_spotkanie_prowincji_wiara_i_swiatlo


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/6657-ruch-wiara-i-swiatlo

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *