Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Somoninie ma 40 lat

Mszą św. w kościele pw. św. Trójcy Świętej i Wszystkich Świętych w Goręczynie rozpoczęto jubileusz 40-lecia oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Somoninie.

REKLAMA


Mszę św. sprawował w języku kaszubskim ks. kan. Hubert Kitowski w asyście ks. Dawida Brauna. Po przemarszu, w remizie OSP świętowano 40-lecie działalności oddziału ZKP w Somoninie.

Na uroczystość przybył prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, członkowie – założyciele, wieloletni zrzeszeńcy, przedstawiciele samorządów powiatu i gminy Somonino oraz przedstawiciele sąsiednich oddziałów ZKP.  Odśpiewano hymny – polski i kaszubski – z akompaniamentem kapeli A matizer noga. Uczennica z Goręczyna zarecytowała wiersz Jana Trepczyka, patrona roku 2019.
Elżbieta Bugajna przypomniała pokrótce historię oddziału – jego prezesów, najważniejsze wydarzenia. 

Prezesami oddziału ZKP w Somoninie byli: Gerard Klas, Zdzisław Dawidowski, Stanisław Zielonka, Albin Lewandowski, Józef Hudela, Mirosław Szalewski, Elżbieta Bugajna, Irena Zielka, Karolina Pioch oraz Grzegorz Adamczyk.

Wręczono okolicznościowe medale zasłużonym członkom, założycielom, sponsorom i gościom. 
Kazimierz Formela przypomniał, że zasługą ks. Huberta Kitowskiego jest wprowadzenie do Zjazdów Kaszubów elementu religijnego. Bo to właśnie goręczyński kapłan w 2004 roku, podczas Zjazdu Kaszubów w Kartuzach, odprawił mszę św. po kaszubsku w zabytkowej kolegiacie.

Galeria zdjęć: http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2019.09.21Somonino_jubileusz_oddziau_ZKP


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/6656-oddzial-zrzeszenia-kaszubsko-pomorskiego-w-somoninie-ma-40-lat

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *