Finał 9 Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej Sierakowice 2019

W niedzielę, 15 września w Drewnianym Zabytkowym Kościele w Sierakowicach odbył się finałowy koncert Festiwalu Muzyki Kameralnej Sierakowice 2019. Wystąpił gospodarz festiwalu – Chór Kameralny „Discantus” pod dyrekcją Sławomira Bronka.

REKLAMA


Zaprezentował twórczość sakralną kompozytorów polskich i zagranicznych oraz opracowania polskiej muzyki ludowej na chór a cappella.

Chór Kameralny DISCANTUS swą artystyczną działalność rozpoczął w 2006 roku w Gowidlinie – małej miejscowości na Kaszubach. Od początków swego istnienia stał się animatorem życia muzycznego wśród lokalnej społeczności. Chór koncertuje podczas festiwali zarówno w kraju, jak i za granicą. W swym repertuarze ma kompozycje religijne i świeckie z różnych epok muzycznych. W swej praktyce wykonawczej szczególną uwagę poświęca twórczości związanej z regionem kaszubskim.

W maju 2010 roku w Dworze Artusa w Gdańsku brał udział w prawykonaniu pierwszego Kaszubskiego Magnificat Michała Sławeckiego – dzieła na sopran, tenor solo, chór i orkiestrę, skomponowanego w pełni do języka regionalnego. Utwór ten wraz z Mszą kaszubską na chór z organami, dedykowany Chórowi Discantus, utrwalono na premierowej płycie zespołu pt. „Mòja dësza wielbi Pana”.
W ramach współpracy z Instytutem Sztuki PAN w 2013 roku chór nagrał płytę pt. „Knôpi za mną póczi jesz jem panną”, zawierającą kaszubskie pieśni ludowe, w opracowaniu Marka Raczyńskiego na chór a cappella.

Sławomir Bronk – dyrygent, doktor habilitowany, absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu: dyrygentura chóralna, muzyka kościelna (2006) oraz śpiew solowy (2015). Od 2012 roku zatrudniony na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/6629-final-9-letniego-festiwalu-muzyki-kameralnej-sierakowice-2019

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *