Jasna Góra: Trwa 7. „Męskie Oblężenie”

Jakie jest miejsce, rola i odpowiedzialność mężczyzn w Kościele, do czego ich Kościół dziś szczególnie zaprasza – o tym mi.in. jest mowa podczas 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej Góry. – Kończy się czas letnich katolików. Potrzebne są różne drogi formacji do dojrzałej wiary – zauważono.

REKLAMA

Andrzej Lewek, koordynujący ruch Mężczyzn św. Józefa, zauważył, że temat tegorocznego spotkania „Mężczyźni w Kościele” zwraca uwagę na stereotypowe patrzenie na Kościół. – W przygotowaniach do tegorocznego spotkania okazało się, że nasze rozumienie Kościoła jest bardzo ubogie. Patrzymy na Kościół może nawet tak jak media próbują nam go pokazać, jako tylko „ludzi w sutannach”, podczas gdy nie mamy świadomości tego, że my świeccy i w domu jesteśmy Kościołem, i w pracy jesteśmy Kościołem, wszędzie, gdzie jesteśmy, jesteśmy Kościołem i właściwe rozumienie tego jest dla nas wyzwaniem – mówił Lewek.

Zauważył też, że patrząc na „dziś Kościoła”, można dostrzec, że „kończy się czas letnich katolików”. – Albo się bardziej angażujemy albo po prostu odchodzimy. Jeżeli nie ma w nas wiary, a jedyne, co nas trzyma w Kościele, to jakaś tradycja, przywiązanie do form, to to jest zbyt płytkie, by mogło nas utrzymać na stałe. Ta polaryzacja sprawia, że ci, którzy zostają w Kościele bardziej się angażują – powiedział Lewek.

Rafał Kasprzak w „Męskim Oblężeniu” uczestniczy po raz pierwszy. Jak podkreśla jest tutaj, bo chce pogłębiać swoja miłość do Maryi i Jej dać się prowadzić do Chrystusa.

O potrzebie wzajemnego umacniania się w wierze mówił Łukasz Jędrzejczyk z Torunia. – Zostałem niedawno ojcem i chcę jak św. Józef dać przykład mojej rodzinie, opiekować się nią, dobrze wychować swojego syna, bo wielu ludzi oddala się od Kościoła, a ja chciałbym mu przekazać swoją wiarę – mówił Jędrzejczyk.

– Ta rola, którą dostaliśmy jako misję, jako mężczyźni i ojcowie, to przewodzenie rodzinie, lokalnym społecznościom, ale w tym znaczeniu służby. Najważniejsze, by samemu się nawrócić – podkreślił Michał Rynkowski z Torunia.

Spotkanie rozpoczął „Warsztat o Kościele”, który poprowadzi ks. Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, doktor teologii, dogmatyk, chrystolog, a także informatyk i zapalony fotograf. W programie też m.in. o godz.15.00 na Szczycie – „Godzina z Męskim Różańcem”, później „Męskie Uwielbienie”. Świadectwem podzieli się m.in. Andrzej Wierzgacz, były koszykarz Śląska Wrocław, który już w trakcie kariery nie omijał kościoła, ale po odwieszeniu butów na kołku odkrył w sobie powołanie i został szafarzem Najświętszego Sakramentu, teraz pomaga trafić do Jezusa innym sportowcom.

Będzie też świadectwo osób związanych z telewizyjnym programem „Zrujnowani odbudowani”. Prezentuje on świadectwa mężczyzn – mężów, ojców i synów, doświadczonych przez różne kryzysowe sytuacje i życiowe trudności. W programie opowiadają o swoich przemianach. O świeckich w Kościele mówić będzie Aleksander Bańka z Uniwersytetu Śląskiego, delegat Kościoła w Polsce na synod o synodalności oraz członek rady KEP ds. apostolstwa świeckich, o służbie ubogim ks. Mirosław Tosza założyciel wspólnoty Betlejem, której celem jest niesienie pomocy osobom ubogim i bezdomnym.

Msza św. o godz. 18. 30 przewodniczyć będzie abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. „Męskie Oblężenie” zakończy Apel Jasnogórski.

Źródło: https://www.ekai.pl/konczy-sie-czas-letnich-katolikow-trwa-7-meskie-oblezenie-na-jasnej-gorze/
Fot. JasnaGoraNews/Twitter

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *