Gdańsk: Abp Tadeusz Wojda spotkał się z radami parafialnymi

Spotkanie metropolity gdańskiego z radami parafialnymi odbyło się w czwartek, 21 września w Oliwie. Zaprezentowano i omówiono harmonogram przygotowań do jubileuszu 100-lecia powstania biskupstwa gdańskiego.

REKLAMA

W auli Jana Pawła II zebrało się ponad 200 osób zaangażowanych w życie swoich wspólnot. – Uznaliśmy, że głównym celem jubileuszu będzie ożywienie naszej wspólnoty, ale to ożywienie musi dokonać się przede wszystkim we wszystkich wspólnotach parafialnych. Odgórne narzucanie programu funkcjonuje tylko do pewnego stopnia, dlatego uznaliśmy, że wszystkie parafie muszą się włączyć w jubileusz, zaproponować program swoim wiernym. Roboczo nazwaliśmy to „rabanem we wspólnotach”. Rozpocznie się on już w pierwszą niedzielę Adwentu. Będzie to inauguracja przygotowań do jubileuszu związana z peregrynacją relikwii św. Wojciecha, patrona naszej archidiecezji – powiedział abp Wojda.

Metropolita zauważył, że w ostatnich latach kult patrona przygasł, również za sprawą pandemii. – W tym roku sporo osób uczestniczyło w pielgrzymce do Wojciechowego sanktuarium. Szczególnie cieszy, że byli to młodzi i liczne wspólnoty, a także pielgrzymki z poszczególnych parafii. Ale wszyscy jako diecezjanie powinniśmy znać i czcić naszego patrona, który przyniósł nam wiarę – dodał. W ramach jubileuszowych działań relikwie św. Wojciecha będą nawiedzać wszystkie parafie archidiecezji, aż do listopada 2024 roku.

Jubileusz w Gdańsku wpisuje się także w Rok Jubileuszowy 2025 ogłoszony przez papieża Franciszka. – Będziemy łączyć nasze działania z tym, co będzie się działo w Rzymie. Chcemy również pielgrzymować wspólnie, jako przedstawiciele archidiecezji, do papieża Franciszka jesienią 2025 r. – zapowiedział abp Wojda.
Kolejne spotkania metropolity gdańskiego z radami parafialnymi będą odbywały się cyklicznie, dwa razy w roku.

Źródło: https://www.ekai.pl/abp-wojda-spotkal-sie-z-radami-parafialnymi/
Fot. Teresa Margańska

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *