XIX Zjazd Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce

22 września 2023 r. zakończył się w Pelplinie trzydniowy XIX. Zjazd Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce. Prezes stowarzyszenia ks. prof. Przemysław Artemiuk przypomniał, że „teolodzy fundamentalni ze swojej natury zajmują się obroną i uzasadnieniem chrześcijaństwa”.

REKLAMA

Pierwszy pełny dzień obraz rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. W ostatnim dniu Mszę św. dla uczestników zjazdu celebrował biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj.

Sześćdziesięciu naukowców, duchownych i świeckich, uczestniczyło w czterech sesjach wykładów i dyskusji na temat władzy w Kościele. Poszczególne sesje  podjęły zagadnienia  o władzy wczoraj i dziś, o idei reformy Kościoła, idei synodalności oraz o „nowych” urzędach w Kościele.

W wywiadzie dla Radia Głos prezes Stowarzyszenia ks. prof. dr hab. Przemysław Artemiuk z UKSW w Warszawie  przypomniał, że „teolodzy fundamentalni ze swojej natury zajmują się obroną i uzasadnieniem chrześcijaństwa a myśląc o samym Kościele teologia fundamentalna przede wszystkim chce ukazać, że Kościół w każdym czasie jest rzeczywistością wiarygodną, Kościół ma swoją genezę, ale żyje w konkretnym czasie i miejscu i rozpoznaje znaki czasu, które mu towarzyszą”. Naukowiec dodał, że na zjeździe podjęto próbę przybliżenia „w jaki sposób władza, która pochodzi od Chrystusa jest w Kościele przekazywana, w jaki sposób może ona dzisiaj podlegać ewentualnym zmianom”. Dlatego, podkreślił ks. Artemiuk dotknięto tych „wielkich dyskusji światowych, które też do nas dochodzą, aby zobaczyć czego one dotyczą, na ile są aktualne”. Przywołano więc między innymi temat synodalności w Kościele oraz tzw. drogi synodalnej w Niemczech.

Konferencji towarzyszyła wystawa prezentująca pelplińskie środowisko apologetyczne. Jak powiedział główny organizator spotkania w Pelplinie diakon Zbigniew Machnikowski, wystawa i towarzysząca jej broszura ukazuje „biogramy pelplińskich apologetów: ks. Franciszka Mantheya, ks. Franciszka Sawickiego oraz biskupa Andrzeja Śliwińskiego oraz bibliografię zawierającą wykaz książek, opracowań i recenzji wspomnianych pelplińskich uczonych”.

Za rok teolodzy fundamentaliści spotkają się w Sandomierzu.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny – Bazylika Katedralna w Pelplinie 21.09.2023 r. – XIX Zjazd Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11130-w-pelplinie-zakonczyl-sie-xix-zjazd-stowarzyszenia-teologow-fundamentalnych-w-polsce

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *